Press "Enter" to skip to content

ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଓଭାରି କ୍ୟାନସର ହୋଇପାରେ

ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀର ପ୍ରଭାବ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଡିମ୍ବାଣୁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ସ୍ତନ କର୍କଟ ପରେ ଓଭାରିଆନ୍ କର୍କଟ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ରୋଗ, ଯାହା ମହିଳାମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଓଭାରିଆନ୍ କର୍କଟ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ମହିଳାଙ୍କ ଡିମ୍ବାଣୁରେ ସିଷ୍ଟସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ସିଷ୍ଟ କାରଣରୁ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ | ଓଭାରିଆନ୍ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟୁବ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟ୍ୟୁବ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ |

ଫୋର୍ଟିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ମେଡିକାଲ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ଏବଂ ହେମାଟୋ ଅଙ୍କୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ନୀତି ରାଇଜଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଛି। ଓଭାରିନ୍ କର୍କଟରେ ପାରିବାରିକ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କେହି ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି | ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି କର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର |

ଏହି କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସରଳ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ପେଲଭିକ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରି | ଏହି କର୍କଟ କେବଳ ତୃତୀୟ କିମ୍ବା ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀର ପ୍ରତି ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଶରୀରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କିପରି କରାଯାଏ |

ଓଭାରିଆନ୍ କ୍ୟାନସରର ଲକ୍ଷଣ:
ଅନେକ ଥର ଏହି କ୍ୟାନସରରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ |

ଏଷ୍ଟୋମିନଲ ଫ୍ଲୋଟିଂ କାରଣରୁ ପେଟ ଫୁଲିଯାଏ |

କମ୍ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପେଟ ଭରିବା,
ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ବାନ୍ତି ହେବାର ଅଭିଯୋଗ |

ପେଟରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ |

ଦ୍ରୁତ ଓଜନ ହ୍ରାସ |

ପେଲଭିସ୍ ସହିତ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି |

ପିଠି ବ୍ୟଥା

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା |

ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ,

ଖାଇବା କଷ୍ଟକର ଏବଂ ମୂତ୍ରାଶୟ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଅଣ୍ଡାର କ୍ୟାନସରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହି କ୍ୟାନସର ପେଟରେ ବ୍ୟାପିଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଟିକେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ସେମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି, ଯଦିଓ ଏହା ପାଗ ବଦଳିବା ଏବଂ ଭୋକ କମ ହେତୁ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଓଭାରିନ୍ କ୍ୟାନସରର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ |

ଯଦି କେବଳ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ପରେ, ଆପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆଉ ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି, ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରନ୍ତୁ | ଏହି ରୋଗ ପ୍ରଥମ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଓଭାରିର ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେ | କେମୋଥେରାପି କିମ୍ବା ଓଭାରି ସର୍ଜରୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି କ୍ୟାନସର ଭଲ ହୋଇପାରିବ |

ଓଭାରିନ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା କିପରି ହ୍ରାସ କରାଯାଏ ଶିଖନ୍ତୁ |

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ:

ଯଦି ଆପଣ ଏହି କର୍କଟକୁ ରୋକିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଦୈନିକ 30-40 ମିନିଟ୍ ପରିଶ୍ରମ କରି ଏହି ବିପଦ 20 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ |

ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା:

ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଓଭାରିନ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସତ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଦାବି କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ ଆବଶ୍ୟକ |

ଗର୍ଭଧାରଣ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା:

ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଅତି କମରେ 30 ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଓଭାରି କ୍ୟାନସର ଏବଂ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ | ସ୍ତନ୍ୟପାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ:

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ | ତମାଖୁ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରି କର୍କଟ ରୋଗର ବିପଦକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରାଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ । ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ । ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.