Press "Enter" to skip to content

ଆଜମା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଏହା ଠାରୁ କେମିତି ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଜାଣନ୍ତୁ Health Tips

ଅରୋଗ୍ୟନାମ ଅନଲାଇନ୍ ଟିମ୍ – ଆଜମା ଲକ୍ଷଣ | ଶ୍ୱାସରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ଛାତିରେ ଟାଣ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ସମୟରେ ଚକ୍କର, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା କାଶ ହେତୁ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି | ଶ୍ୱାସରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ବ୍ୟକ୍ତିଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ | (ଆଜମା ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ହଳଦୀ)
ଅସନ୍ତୁଳିତ କଫ, ପେଟ ଫୁଲିବା ଏବଂ ପିତ୍ତ ଦୋଷ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦ ଆଜମାକୁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଜାଣିଛି | ଏହା ଶୁଷ୍କ କାଶ, ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ, ଉତ୍ତେଜନା, ଜ୍ୱର, ଚିନ୍ତା ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ (ଶୁଷ୍କ କାଶ, ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ, ଉତ୍ତେଜନା, ଜ୍ୱର, ଚିନ୍ତା ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ) ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଶ୍ୱାସରୋଗ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୈନିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ (ଆଜମା ଲକ୍ଷଣ) ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଶ୍ୱାସରୋଗ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା |
ବେଦ ଆରୋଗ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିକାଶ ଚାୱଲାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପଚାର ଆଜ୍‌ମାକୁ ଭଲ କରିପାରେ। ମହୁ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ଭଳି ଜିନିଷରେ ମିଳୁଥିବା ଗୁଣ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରେ | ଏଥିସହ, ଯଦି ଆପଣ ଓଭା, ତୁଳସୀ, କଳା ଲଙ୍କା ଏବଂ ଅଦା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହର୍ବାଲ୍ ଚା ନେଇ ଛାତିରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଲଗାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବେ |

ହର୍ବାଲ୍ ଚା

ଆଜ୍‌ମା ରୋଗୀମାନେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ହଳଦୀରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହର୍ବାଲ୍ ଟି ନିୟମିତ ପିଇପାରନ୍ତି | ଡକ୍ଟର ଚାୱଲାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଭା, ତୁଳସୀ, କଳା ଲଙ୍କା ଏବଂ ଅଦା (ଅଜୱାଇନ୍, ତୁଳସୀ, କଳା ଲଙ୍କା ଏବଂ ଅଦା) ର ମିଶ୍ରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହର୍ବାଲ୍ ଚା ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉପଚାର ଅଟେ କାରଣ ଏହା ଚମକରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

ମହୁ ଏବଂ ପିଆଜ |
ଆଜ୍‌ମା ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଟିକେ କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ପ୍ରାୟ 1 ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଟିକେ ପିଆଜ ରସକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ମିଶାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ପିଅନ୍ତୁ |

ସୋରିଷ ତେଲ ସହିତ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ |
ରୋଗୀର ଛାତିରେ ବାଦାମୀ ସୋରିଷ ତେଲକୁ ଘଷିବା କିମ୍ବା ମାଲିସ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |
ମସାଜ ଫୁସଫୁସକୁ ଗରମ କରେ, ଛାତିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଫ୍ଲାଗମକୁ ସଫା କରେ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

କଦଳୀ
କଦଳୀରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପାଦାନ ହେଉଛି କର୍କୁମିନ୍ ଏବଂ ତେଣୁ କଦଳୀ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ |
କଦଳୀରେ କିଛି ଔଷଧ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ଅଛି, ଯାହାର ପ୍ରଦାହ ବନ୍ଦ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | ଏହା ଶ୍ୱାସରୋଗ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କଦଳୀ ପାଣି କିମ୍ବା ଚା ପିଇପାରିବେ |

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରାଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ । ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ । ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.