Press "Enter" to skip to content

ଅଳ୍ପ ବୟସରେ କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଉଛି କି, ତା ହେଲେ ଗାଧୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ Health Tips

ଆଜିକାଲି ଧଳା କେଶର ସମସ୍ୟା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି | ଅନେକ ଯୁବକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଧଳା କେଶରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଟେନସନ, ଲଜ୍ଜା, ଚାପ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି | କିଛି ଲୋକ ଧଳା କେଶକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରେ ତିଆରି କେଶ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା କେଶର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ କେଶକୁ ଅନ୍ଧକାର କରିବା ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ସମୃଦ୍ଧ କେଶ ରଙ୍ଗ କିମ୍ବା ମହଙ୍ଗା ଦ୍ରବ୍ୟର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |

ଆପଣ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଧଳା କେଶରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ଧଳା କେଶକୁ କଳା ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ମେଥି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ମେଥିରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅନେକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥାଏ | ମେଥି ମଞ୍ଜିକୁ ରାତିରେ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହି ମଞ୍ଜିଗୁଡ଼ିକର ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶର ଧଳାତା ସମାପ୍ତ ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ମଞ୍ଜି ଫୁଟାଇ ଥଣ୍ଡା କରି କେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଧୋଇ ପାରିବେ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ |ସେହି ସମୟରେ, କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ମେଥି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ମସଲା ସହିତ ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଧଳା କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ପାଉଡର ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସର ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କେଶର ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବ ଏବଂ ଧଳା କେଶର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ନଡ଼ିଆ ତେଲର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି | ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ପାଇଁ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ନଡିଆ ତେଲ ଏବଂ ମେଥି ମଞ୍ଜି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ ହୋଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଧଳା କେଶର ସମସ୍ୟା ସହିତ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ଚନ୍ଦନରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ |

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରାଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ । ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ । ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.