Press "Enter" to skip to content

ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ରହିଛି ଏହି ୭ଟି ଅଭ୍ୟାସ, ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନ ହୋଇଥାଏ ବିନ୍ଦାସ୍

ଆଜିକାଲି ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ ଓ ବ୍ୟାୟାମ ର ଅବହେଳା ହେତୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଅନେକ ଯୌ-ନ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନକୁ ଖରାପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି କାରଣରୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ପତନ, ନପୁଂସକତା, କାମୋଚ୍ଛାରେ ହ୍ରାସ, ଇରେକେସନରେ କମି, ଷ୍ଟାମିନାରେ ହ୍ରାସ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଏହି ସାତଟି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିନ୍ଦାସ୍ ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ସେହି ୭ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା ଯୌ-ନ ଜୀବନକୁ ଚମତ୍କାର କରିଥାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଯୌ-ନ ଜୀବନ ପାଇଁ ୭ ଅଭ୍ୟାସ

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଯୌ-ନ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ବିଶେଷକରି ହୃଦୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଭଲ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯେଉଁଥିରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଭ୍ୟାସ ସାହାଯ୍ୟ କରେ…

୧. ଧୂମପାନରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ: ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନେ ଧୂମପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜବରଦସ୍ତ ରହିଥାଏ । କାରଣ ଧୂମପାନ ଓ ତମାଖୁ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଯୌ-ନା-ଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ ।

୨. ବ୍ୟାୟାମ: ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଓ କାମନା ଇଚ୍ଛା ବଢାଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନରେ ଇରେକସନ୍ ଅଭାବ କିମ୍ବା ନପୁଂସକତା ଭଳି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଆସି ନଥାଏ ।

୩. ଯୋଗ: ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଯୋଗ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଯୋଗ ଯୌ-ନ ଜୀବନକୁ ଖରାପ କରୁଥିବା ଚାପ ଓ ଉଦାସୀନତାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

୪. ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ: ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୭-୯ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ଓ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ରହିଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ମୁଡ୍ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ଓ କାମନା ଇଚ୍ଛାରେ କୌଣସି କମି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ।

୫. ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ: ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଓ ଶରୀରରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ ଓ ଯୌ-ନ ଜୀବନ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

୬. କଫିନ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ: କଫିନ୍ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅମ୍ଳଜାନଯୁକ୍ତ ରକ୍ତ ଯୌ-ନା-ଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ ଓ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

୭. ସୁସ୍ଥ ଖାଇବା: ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର କାମୋଚ୍ଛା ଉତ୍ତର ରହିଥାଏ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଓ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ।

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରାଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ । ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ।

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ । ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

More from ଜୀବନ ଚର୍ଚ୍ଚାMore posts in ଜୀବନ ଚର୍ଚ୍ଚା »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *