Press "Enter" to skip to content

ଝିଅଙ୍କ କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ନରମଲାଗେ ଏବଂ ଚିପିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ 99% ଲୋକ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ଉତ୍ତର IAS QUESTION

IAS ପରୀକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ଡକାଯାଏ | IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ, ତାହା ହେଉଛି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ |

ହଁ, ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାର ହେଉଛି ସମ୍ମାନଜନକ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଯାହା ପାସ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସି ହାର ମାନନ୍ତି | IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ଏପରି କିଛି ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯଦିଓ ଉତ୍ତର ଜଣା ପଡେ, ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବନାରେ ପଡ଼ନ୍ତି |

ଯଦି ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଦୁନିଆର କେଉଁ ପ୍ରାଣୀର ୩ ଟି ଆଖି ଅଛି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ତୁଟ୍ରା | ହଁ, ତୁଆଟାରା ହେଉଛି ଏକ ପଶୁ ଯାହାର ୩ ଟି ଆଖି ଅଛି | ଏହି ପ୍ରାଣୀ କେବଳ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମିଳିଥାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଏ ଅଫିସରେ ରହିପାରିବ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ରାଜ୍ୟପାଳ” |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଲୁହା କିପରି ତିଆରି ହୁଏ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ଲୋକମାନେ ଖଣିରୁ ଲୁହା ତିଆରି କରନ୍ତି | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହା ପୃଥିବୀରୁ ଏକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ବାହାର କରାଯାଇଛି | ଏହା ପୃଥିବୀର ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରଚୁର ଖଣିଜ ଅଟେ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ ୫ ଟି ଚକୋଲେଟ୍ ଅଛି, ଯଦି ଆପଣ ଦୁଇଟି ସେଥିରୁ ଖୋଲିଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କେତେ ଚକୋଲେଟ୍ ବାକି ଅଛି?


ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବହୁତ ସରଳ | ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିବେ |

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପାଞ୍ଚ”, କାରଣ ପକେଟରେ ପାଞ୍ଚଟି ଚକୋଲେଟ୍ ଅଛି, ଯଦିଓ ଆମେ ଦୁଇଟି କାଢିଥାଉ, ଆମ ପାଖରେ କେବଳ ୫ ଟି ଚକୋଲେଟ୍ ବାକି ରହିବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଜଣେ ମହିଳା ୧୯୩୫ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୩୫ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେ, ତେବେ ଯେତେବେଳେ ସେ ମରିଗଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କେତେ ବୟସ ହୋଇଥିଲା?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ୭୦ ବର୍ଷ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢିବା ପରେ, ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ୧୯୩୫ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ

ଏବଂ ୧୯୩୫ ରେ ମରିଗଲେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ କିପରି ହୋଇପାରେ? ଯଦି ତୁମେ ଟିକେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ନିଜେ ଦେଇପାରିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କହିବା, କାରଣ ୧୯୩୫ ହେଉଛି ଏକ ରୁମ୍ ନମ୍ବର | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଓଡିଆରେ ସିଗାରେଟ୍ କ’ଣ କୁହାଯାଏ? ଉତ୍ତର- ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢିବା ପରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କହିବା | ସିଗାରେଟକୁ ଓଡିଆରେ “ଧୂମପାନ ଦାଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ତାହା କ’ଣ ଯାହା ଆମେ ଦିନର ଆଲୋକରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ?
ଉତ୍ତର- ଦୀପାବଳିରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ “ଅନ୍ଧକାର” ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ଗାଈଇ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବାଛୁରୀ ଅଛି, ଏହା ଗୋଟିଏ ଛେଳି ପାଇଁ କି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ମେଷଶାବକ” |

ପ୍ରଶ୍ନ- କଦଳୀ ଖାଇବା ପରେ ଜାପାନର ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ଅତି ସରଳ ଉତ୍ତର ଅଛି | “ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି।”

ପ୍ରଶ୍ନ- ସେହି ପଦାର୍ଥର ନାମ କୁହ ଯାହାକୁ ପାଣିରେ ପକାଇଲେ ଥଣ୍ଡା ବଦଳରେ ଗରମ ହୋଇଯାଏ ? ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ଚୂନ” |

ପ୍ରଶ୍ନ – ଝିଅମାନଙ୍କ କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ନରମ ଲାଗେ ଏବଂ ଚିପିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ…?

ଉତ୍ତର – ଗାଲ l

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.