Press "Enter" to skip to content

ଝିଅମାନେ ଡ୍ରେସ ତଳେ କଣ ପିନ୍ଧନ୍ତି 99% ଲୋକ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ଏହାର ଉତ୍ତର IAS QUESTION

ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଆଇଏଏସ୍ କିମ୍ବା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ UPSC ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିନରାତି UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ତଥାପି ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବେ l ବର୍ଷ ଏବଂ ସେଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି l

ସମାନ UPSC ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ସବୁଠାରୁ କଠୋର ରାଉଣ୍ଡ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଉତ୍ତରରେ ଭଲର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଏହିପରି ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମନର ଉପସ୍ଥିତି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଜିରୋ ଭେଦଭାବ ଦିବସ କେବେ ପାଳନ କରାଯାଏ?

ଉତ୍ତର: ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ 1 ରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜିରୋ ଭେଦଭାବ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ, ବର୍ଣ୍ଣ, ଚର୍ମ ରଙ୍ଗ, ଉଚ୍ଚତା, ଓଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ନଥାଏ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ପି ର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର: ପି ହେଉଛି ଏକ ଗାଣିତିକ ସ୍ଥିର ଯାହାର ସାଂଖ୍ୟିକ ମୂଲ୍ୟ ଏକ ବୃତ୍ତର ପରିଧିର ଅନୁପାତ ସହିତ ସମାନ | ପି ର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 3.14 ଅଟେ

ପ୍ରଶ୍ନ: ନାଗରିକ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଭର୍ନନ୍ ଜୋର୍ଡାନ କେଉଁ ଦେଶର ନାଗରିକ ଥିଲେ?

ଉତ୍ତର: ଆମେରିକାର ନାଗରିକ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଭର୍ନନ୍ ଜୋର୍ଡାନ 1 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021ରେ 85 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଥିଲେ l

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ରାଜବଂଶ ଭୋର ଘାଟର ପ୍ରାଚୀନ ମାର୍ଗ ବିକଶିତ କଲା?

ଉତ୍ତର: ଭୋର ଘାଟ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ବାଣିଜ୍ୟ ମାର୍ଗ ଥିଲା ଯାହାକି କନକାନ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଡେକାନ ମାଳଭୂମିର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବନ୍ଦର ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସତ୍ୟଭାନା ରାଜବଂଶ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା l

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ବର୍ଷ ଗୋଆକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭାରତ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା?

ଉତ୍ତର: ବ୍ୟାଖ୍ୟା: ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ଶାସନରୁ ସ୍ଵାଧୀନତା ହାସଲ କରିବା ପରେ 1961 ମସିହାରେ ଡାମନ୍ ଏବଂ ଡିୟୁ ଏବଂ ଗୋଆ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ପ୍ରଥମ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉନ୍ମୋଚନ କେଉଁଟି?

ଉତ୍ତର: ଷ୍ଟାରଡଷ୍ଟ 1.0। US ହେଉଛି ଆମେରିକାର ଷ୍ଟେଟ୍ ମେନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉନ୍ମୋଚନ ଏବଂ ଏହା ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଆଧାରିତ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ରାଜ୍ୟର କେଉଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଳ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଜନଗଣନା କରିଛନ୍ତି?

ଉତ୍ତର: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବନ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟର 54 ଟି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମ ଜଳ ପକ୍ଷୀ ଜନଗଣନା କରିଛି l

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ମାଟି ରେଗୁର ମାଟି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା?

ଉତ୍ତର: କଳା ମାଟି ରେଗୁର ମାଟି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା

ପ୍ରଶ୍ନ: ଲାଲ ମାଟି କାହିଁକି ଲାଲ ରଙ୍ଗର?

ଉତ୍ତର: ଲୁହା ଅକ୍ସାଇଡର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଲାଲ ମାଟି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ହାର୍ଡ ଡିସ୍କ, DVD, ROM, କ୍ୟାଚ୍ ମେମୋରୀ ଏବଂ ଷ୍ଟାଟିକ୍ RAM ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତତମ ସ୍ମୃତି କେଉଁ?

ଉତ୍ତର: କ୍ୟାଚ୍ ମେମୋରୀ

ପ୍ରଶ୍ନ: ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ କେତେ ବୁନ୍ଦା ପାଣି ଅଛି?

ଉତ୍ତର: ପ୍ରାୟ 20000 ଡ୍ରପ୍ l ସାଧାରଣତ ଏକ ବୁନ୍ଦା ବର୍ଷାର ଓଜନ 0.05 ଗ୍ରାମ ବୋଲି ମାପ କରାଯାଇଛି, ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଗ୍ରାମରେ 20 ବୁନ୍ଦା ଏକ ଲିଟରରେ 20000 କାରଣ ଏକ ଲିଟର ପାଣି = 1000 ଗ୍ରାମ l

ପ୍ରଶ୍ନ – ଝିଅମାନେ ଡ୍ରେସ ତଳେ କଣ ପିନ୍ଧନ୍ତି….?

ଉତ୍ତର- ଜୋତା

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.