Press "Enter" to skip to content

ଜାଣନ୍ତୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଗ-ର୍ଭା-ଶ-ୟ କ-ର୍କଟ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ health tips

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ:- ସ୍ତନ କର୍କଟ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଧାରଣ ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍କଟ ଅଟେ |

ଭାରତରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 60,078 ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ 96,922 ନୂତନ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଅଟେ |

ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ, ଗର୍ଭାଶୟ ଗର୍ଭାଶୟ ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ | ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭାଶୟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଗର୍ଭାଶୟ ହେଉଛି ନିମ୍ନ ଗର୍ଭାଶୟର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ |

ପେପିଲୋମା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵାରା ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହୁଏ | ସବୁ ବୟସର ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ | ବେଳେବେଳେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଅଧିକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ | ଯଦି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ପ୍ୟାପ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଶରୀରରେ ଏହି 10 ଟି ଚିହ୍ନ ଦେଖନ୍ତୁ, ତାପରେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି | ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟର ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ |

ପେଲଭିକ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା | ଯୋନୀ ଗନ୍ଧ | ଯୋନୀ ଡିସଚାର୍ଜ | କୌଣସି ଅବଧି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ | ଯୌନ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା | ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ | କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛି | ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା |

ଯୋନୀରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା କିମ୍ବା ଜଳିବା | ପିଠି କିମ୍ବା ତଳ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା | କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛି | ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ରକ୍ତସ୍ରାବ |
ଝାଡ଼ା, ଅନ୍ତନଳୀ ଗତି କଲାବେଳେ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଯନ୍ତ୍ରଣା |

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା | ଜେନେଟିକ କାରଣରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ଧୂମପାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର କାରଣ ଅଟେ |

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, କେମୋଥେରାପି, ରେଡିଓଥେରାପି, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ସେବନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.