Press "Enter" to skip to content

ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ କାହିଁକି ତୁଳସୀ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ କଣ ରହିଛି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଜାଣନ୍ତୁ Adhyatmika

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ସମୟରେ ସଠିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l କେଉଁ ଦେବତା କେଉଁ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରାଯିବ ତାହା ପୂଜାରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ନିଷେଧ ସେହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି l

ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥ୍ୟ ଗଣେଶ ଙ୍କ ପୂଜା ସହିତ ଜଡିତ ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ‘ତୁଳସୀ’ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଅବତାର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ l ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନିଜେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମାନବ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି l

ତୁଳସୀ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଶାଳଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ବିଷ୍ଣୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ବ ତୁଲସୀ ବିଭାଙ୍କ ସହିତ ତୁଲସୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ l

ତେବେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ବୋଲି ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଲସୀ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ?

ଏହା ପଛରେ ଏକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଅଛି ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଥରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ସମାଦୀରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ l ତା’ପରେ ବିବାହ ଇଚ୍ଛା ସହିତ ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେବୀ ତୁଲସୀ ମଧ୍ୟ ସେଠାକୁ ଆସିଥିଲେ l

ଭଗବାନ ଗଣେଶ ସେହି ସମୟରେ ସମାଦୀରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ l କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀର ଚନ୍ଦନ ରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥିଲା l

ବେକ ଚାରିପାଖରେ ପାରିଜାତ ଫୁଲର ଫୁଲମାଳ ଏବଂ ସୁନା-ରତ୍ନ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ହାର l ଏହି ରୂପରେ ଗଣେଶ ସୁନା ପରି ଝଲସି ଉଠୁଥିଲେ l

ତାଙ୍କର ଏହି ରୂପ ଦେଖି ଦେବୀ ତୁଳସୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପାଇଁ ଗଣେଶଙ୍କ ଦୃଢତାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ l

ଗଣେଶ ଅନୁତାପ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କଲେ ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ତେଣୁ ସେମାନେ ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ l

ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହେଲା ଦେବୀ ଗଣେଶ ଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁଇଟି ବିବାହ କରିବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ l ଏହା ଉପରେ ଗଣେଶ ମଧ୍ୟ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଦେବୀ ଏକ ଅସୁର ସହିତ ବିବାହ କରିବେ। ଅଭିଶାପ ଶୁଣି ଦେବୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଗଣେଶଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ l

ତା’ପରେ ଗଣେଶ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ ଭୂତ ଶଙ୍କଚର୍ନାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବ l କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବାରୁ ତୁମେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପରିଚିତ ହେବ l

ତୁମକୁ ପୂଜା କରାଯିବ ଏବଂ ଜୀବନ ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ l

କିନ୍ତୁ ମୋର ପୂଜାରେ ତୁମର ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ବୋଲି ଧରାଯିବ l ଏହି କାହାଣୀକୁ ଆଧାର କରି ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.