Press "Enter" to skip to content

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ସାରଥୀ ହେବାର ରହସ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହେଲେ ସାରଥୀ Gita Gyana

ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧରେ ଚକ୍ରଧର ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ସାରଥୀ ଭୂମିକାରେ ଥିଲେ l ସେ ନିଜେ ଏହି ଭୂମିକା ବାଛିଥିଲେ l ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର କିମ୍ବା କିଛି ସୃଷ୍ଟିର ରକ୍ଷକ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କିଛି ପାଉଁଶ ତିଆରି କରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ l

ମହାଭାରତରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଧନୁର୍ଦ୍ଧର ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ରଥ ହୋଇଗଲେ l ଏହି କାରଣରୁ ଅର୍ଜୁନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସହଜ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବନ୍ଧୁ କୃଷ୍ଣ ରଥ ଚଲାଇବେ ବୋଲି l

କେବଳ ରଥର ଭୂମିକା ନୁହେଁ ମହାଭାରତର ମହାନ ଯୁଦ୍ଧର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏବଂ ସେ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଅଧର୍ମର ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଧର୍ମର ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ l ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ରଥର ଭୂମିକା ବାଛିବା ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ସହଜ କରିବ ବୋଲି ଜାଣିଥିଲେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ l

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ରଥର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ l ରଥ ପରି ସେ ପ୍ରଥମେ ପାଣ୍ଡୁଙ୍କ ପୁଅ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ରଥରେ ସମ୍ମାନର ସହ ଆରୋହଣ କରି ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଅପେକ୍ଷା କଲେ l

ଯଦିଓ ଅର୍ଜୁନ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ l

ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ଅବତରଣ କରୁଥିଲେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ‘ହେ ପାର୍ଥ ଅର୍ଜୁନ! ଯୁଦ୍ଧର ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାଗବତ ଦୁର୍ଗାଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ହେବ | ଭଗବତୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପରେ ହିଁ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍ l

ରଥ ରୂପରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ “ହେ ତୀରନ୍ଦାଜ ଅର୍ଜୁନ ମୋର ପ୍ରିୟ ହନୁମାନକୁ ଡାକ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମହାବୀର, ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଏବଂ ଧର୍ମର ପ୍ରତୀକ | ତୁମର ରଥର ପତାକା ଉପରେ ଆରୋହଣ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ l

ଅର୍ଜୁନ ଏହା କରିଛନ୍ତି ରଥ ଭୂମିକାରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ଗୀତା ଗାଇଥିଲେ l

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କେବଳ ରଥ ଭାବରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ବୀରତ୍ୱକୁ ବଢ଼ାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିଥିଲେ l

ସେଥିପାଇଁ ପିତାମହ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରି କହିଲେ ହେ ପ୍ରିୟ ଅର୍ଜୁନ ଯାହାର ରଥ ନିଜେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କି ଚିନ୍ତ ତୁମର ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କେବଳ ତୁମେ ହିଁ ବିଜୟୀ ହେବ l

ରଥ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଧର୍ମର ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମହାନ ପୁତ୍ର କର୍ଣ୍ଣର ଚକ ପୃଥିବୀରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ କର୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ନୈତିକତା ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ l

ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ହେ ପାର୍ଥ କେଉଁ ମୁଖରେ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି? ଦ୍ରୌପଦୀ ଙ୍କ ଚିରହୀନ ସମୟରେ, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଧର୍ମ ଚାଲିଗଲା? କର୍ଣ ଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ l

କେବଳ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ କର୍ଣ୍ଣର ସମାପ୍ତି ସମ୍ଭବ ହେଲା l ଏହା ଏକ ରଥ ରୂପରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ସହ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ରଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ଜୟଦ୍ରାଥଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ l

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଏପରି ଗୁଣ ସହିତ ରଥର ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିଲେ ଯେ ଅର୍ଜୁନ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି କାନହାଙ୍କ ହାତରେ କୌଣସି ଜିନିଷ ନଥାଏ ତେବେ ମୋ ସହିତ କ’ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା? ଏଠାରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହାତରେ ଘୋଡା ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତରେ ମହାଭାରତର ମହାନ ଯୁଦ୍ଧର ସୂତ୍ର ଥିଲା l

ମହାଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଲା l ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ରଥରେ ବସିଥିଲେ l ଆଜି ଆହୁରି ଗଭୀର ହୋଇଯାଇଥିବା ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଓଠରେ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହସ ବିଛାଯାଇଥିଲା l ଆଜି ତାଙ୍କର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଏବଂ ଆଚରଣରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଗଲା l

ସବୁଥର ପରି ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରଥରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ କହିଲେ ପାର୍ଥ ଆଜି ଆପଣ ରଥରୁ ଓହ୍ଲାଇବେ l ତୁମେ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ତାପରେ ମୁଁ ତଳକୁ ଯିବି l “ଏହା ଶୁଣି ଅର୍ଜୁନ ଟିକେ ଅଶୁଭ ଅନୁଭବ କଲେ l ଅତି ସମ୍ମାନର ସହିତ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ରଥରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଉଥିଲେ l

କିନ୍ତୁ ଅର୍ଜୁନ ରଥରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କିଛି ସମୟ ନୀରବ ରହିଲେ ତାପରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ରଥରୁ କାନ୍ଧରେ ରଖି ନେଇଗଲେ l

ଏହା ପରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ​​ସର୍ବଜ୍ଞ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ପରିଚିତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, କଳ୍ପନାଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା | ହଠାତ୍ ରଥରୁ ନିଆଁ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଏହା ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା l

ଅର୍ଜୁନ ଯେଉଁ ରଥ ଦେଖୁଥିଲେ ତାହା ଅନେକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଗୁରୁଙ୍କ ସମାପ୍ତିର କାହାଣୀର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ଥିଲା, ଆଜି ଏହା ଏକ କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା l

ଅର୍ଜୁନ ସେହି ରଥ ସହିତ ଜଡିତ ଅତୀତକୁ ଦେଖୁଥିଲେ ଏହି ରଥ ସହିତ ସେ ସମ୍ମାନିତ ଦାଦାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅସ୍ତ୍ରରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ। ଏହି ରଥରେ ଅସଂଖ୍ୟ ମହାରଥୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା l ଏହି ରଥରେ ବସି ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବନ୍ଧୁ ଗୀତାଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର କଲେ | ଆଜି ଏହା ପାଉଁଶ ଗଦା ହୋଇଗଲା l

ଏହି ଘଟଣାରେ ବିସ୍ମିତ ହୋଇ ଅର୍ଜୁନ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ହେ କୃଷ୍ଣ ତୁମେ ଅବତରଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ରଥଟି କ୍ଷଣିକ ମଧ୍ୟରେ ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା l ଏହା କିପରି ହେଲା? ଏହା ପଛରେ ରହସ୍ୟ କଣ? “

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କହିଥିଲେ, ହେ ପାର୍ଥା! ଏହି ରଥ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପିତା ଭୀଷ୍ମ ତାଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହି ରଥର ଜୀବନ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ରଥରେ ଭୀଷ୍ମ ପିତାମଙ୍କର ଅକ୍ଷୟ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ କ୍ଷମତା ନଥିଲା l

ଏହା ପରେ ଏହାର ଜୀବନ ପୁଣି ହ୍ରାସ ପାଇଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ କର୍ଣ ପରି ମହାନ ଗୁରୁମାନଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଇଶ୍ୱରୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣ ହେଲା l ଏହି ରଥ କେବେ ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁର ପସନ୍ଦ ଥିଲା

ଅର୍ଜୁନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ କହିଲା ହେ କୃଷ୍ଣ ଏହି ରଥ ଏତେ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା ତେବେ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କିପରି ରହିଲା? ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ନିଜ ହାତରେ କାମ କରି ଚାଲିଛ?

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଏହି ଇଶ୍ୱରୀୟ ରଥର ଜୀବନ ସମାପ୍ତ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ରଥ ମୋର ସଂକଳ୍ପ ସହିତ ଗତି କରୁଛି l

ଏହାର ବୟସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା, ତେଣୁ ଏହା ଚାଲିଲା | ଧର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଏହାର ମହତ୍ବ ପୂର୍ଣ ଅବଦାନ ଥିଲା ତେଣୁ ନିଷ୍ଠା ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଣି ନିଆଗଲା l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.