Press "Enter" to skip to content

ଘରର ଦ୍ଵାର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ରହିଛି ତେବେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !-bastutips

କୁହାଯାଏ ଯେ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଭୟ ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ଘର ଏବଂ ଦୋକାନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ l ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘର ଏବଂ ଦୋକାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ କିମ୍ବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେତୁ କରିବାକୁ ପଡେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ ପ୍ରଭାବର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ |

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କିଛି ପରିସ୍ଥିତି ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିବା ଘର ଏବଂ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଦେଇନଥାଏ l କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ କିଛି ଦିଗ ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦିଗର ଦୋଷ ଦୂର ହୁଏ l

ବାସ୍ତବରେ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନର ପ୍ରଭାବ ଘରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ପରିବେଶ ଏବଂ ଗଛର ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଦେଉଛି ତେବେ ଆପଣ ବାସ୍ତୁରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରତିକାର କରିପାରିବେ l ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ଘରର କୁପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଏଠାରେ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ l

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦିଗ ଦକ୍ଷିଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଏକ ବଡ଼ ନିମ୍ବ ଗଛ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ l

କବାଟ ଉପରେ ପଞ୍ଚମୁଚି ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ l କୁହାଯାଏ ଯେ ଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ସ୍ଥିତିରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖିବା ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ତ୍ରୁଟିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ l

ଯଦି ଘରର କବାଟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡ଼କୁ ଥାଏ ତେବେ ଏକ ବଡ଼ ଆକାରର ଦର୍ପଣକୁ ଠିକ୍ ସେହିପରି କବାଟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଦର୍ପଣରେ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବ l

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର କିମ୍ବା ୱିଣ୍ଡୋ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର, ପଶ୍ଚିମ, ଉତ୍ତର କିମ୍ବା ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦକ୍ଷିଣର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ l

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ କବାଟ ଉପରେ ପଞ୍ଚଧାତୁର ଏକ ବସ୍ତୁ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଶେଷ ହୁଏ l

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗର ତ୍ରୁଟିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଣେଶ ଙ୍କର ଦୁଇଟି ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କର ଯାହାର ପିଠି ଏକତ୍ର ସଂଯୁକ୍ତ | ଏହି ସଂଲଗ୍ନ ଗଣେଶ ପ୍ରତିମାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଥିବା କବାଟ ଫ୍ରେମରେ ରଖି , ଯାହାଫଳରେ ଜଣେ ଗଣେଶ ଭିତର ଏବଂ ଜଣେ ବାହାରେ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରMore posts in ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.