Press "Enter" to skip to content

କୁମାରୀ ଝିଅମାନେ କେଉଁ କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବିବାହିତ ଝିଅ କରିପାରିବେ ତାହା କଣ IAS QUESTION

ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଆଇଏଏସ୍ କିମ୍ବା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ UPSC ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିନରାତି UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ତଥାପି ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବେ l ବର୍ଷ ଏବଂ ସେଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି l

ସମାନ UPSC ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ସବୁଠାରୁ କଠୋର ରାଉଣ୍ଡ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଉତ୍ତରରେ ଭଲର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଏହିପରି ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମନର ଉପସ୍ଥିତି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଆହତ ହେଲେ କେଉଁ ପଶୁ ମଣିଷ ପରି କାନ୍ଦନ୍ତି?

ଉତ୍ତର: ଭାଲୁ

ପ୍ରଶ୍ନ: ଆପଣ କଞ୍ଚା ଅଣ୍ଡାକୁ କଠିନ ଭୂମିରେ କିପରି ଛାଡିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ?

ଉତ୍ତର: ଅଣ୍ଡାର ପତନ ହେତୁ କଠିନ ପୃଷ୍ଠ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ନାହିଁ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ଅଣ୍ଡା ପକା ଯାଇ ପାରିବେ ଭୂମିରେ କ୍ଷତି ହେବା ସମ୍ବବ ନୁହେଁ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଓକେ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର: ଓକେ ର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ହେଉଛି ଅବଜେକସନ କିଲ୍ଡ l ଆମେରିକୀୟ ଇଂରାଜୀରେ ଏହା ଏକ ଶବ୍ଦ l ଏହି ଶବ୍ଦଟି ଆମେରିକୀୟ ଇଂରାଜୀରେ ବ୍ୟବହୃତ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଏକ ପଦାର୍ଥର ନାମ କୁହନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପାଣିରେ ରଖାଯାଏ ଥଣ୍ଡା ହୋଇନଥାଏ କିନ୍ତୁ ଓଲଟା ଗରମ ହୋଇଯାଏ

ଉତ୍ତର: ଚୂନ

ପ୍ରଶ୍ନ: ଯଦି ଜଣେ ହ-ତ୍ୟାକାରୀକୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତିନୋଟି କୋଠରୀ ଦେଖାଯାଏ l ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି, ଅନ୍ୟଟି ରାଇଫଲରେ ଘାତକ ଜଗି ବସିଛି ଏବଂ ତୃତୀୟ ଟାଇଗର ଯିଏ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି କିଛି ଖାଇନଥିଲେ l ସେ କ’ଣ ବାଛିବା ଉଚିତ୍?

ଉତ୍ତର: ଉତ୍ତରଟି ତିନି ନମ୍ବର ହେବ, କାରଣ ବାଘଟି ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକିଲା ହୋଇ ମରିଯାଇଥିବ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ପାଣି ପିଇବା ପରେ କାହିଁକି ଏକ ଓଟ ବେକକୁ ହଲାଇଥାଏ?

ଉତ୍ତର: ପାଣି ପିଇବା ପରେ ଓଟ ବେକକୁ ହଲାଇଥାଏ ଯାହାଫଳରେ ବେକରେ ଲାଗିଥିବା ପାଣି ପେଟକୁ ଯାଏ l

ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ଶବ୍ଦଟି ଯେଉଁଥିରେ ତିନୋଟି ଶବ୍ଦ ଫଳ, ଫୁଲ ଏବଂ ମିଠାରେ ବ୍ୟବହାର ହୁଏ ?

ଉତ୍ତର: ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଗୁଲାବ ଜାମୁନ୍

ପ୍ରଶ୍ନ: ସେହି କାମ କ’ଣ ଯାହା ଆମ ସମାଜରେ କୌଣସି ଅବିବାହିତ ଝିଅ କରିପାରିବ ନାହିଁ?

ଉତ୍ତର: ଜଣେ କୁମାରୀ ଝିଅ ନିଅମ ଅନୁଯାୟୀ ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧି ପାରିବ ନାହିଁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.