Press "Enter" to skip to content

ଟିକେ କାମ କଲେ ଥକା ଲାଗୁଛି କି ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ ନଚେତ ବହୁତ ଡେରି ହେଇଯିବ health tips

ଲୌହ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା: ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନର ଲୌହ ଅଭାବ ଥାଏ, ଏହାକୁ ଲୌହ ଅଭାବ କୁହାଯାଏ |

ଶରୀରରେ ଥିବା ଆଇରନ୍ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବହନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ନଥାଏ ତେବେ ଶରୀରର ଟିସୁ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇବ ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତହୀନତାର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ |

ଯଦିଓ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରକ୍ତହୀନତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଲୌହ ଅଭାବ ହେତୁ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ରକ୍ତହୀନତା | ଲୌହ ଅଭାବ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଶରୀରରେ ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧର କାରଣ ଜାଣିବା | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଲୌହ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ l

ଲୌହ ଅଭାବର ଆରମ୍ଭରେ ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ l ବେଳେବେଳେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ l

ଲୌହ ଅଭାବରୁ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ l ଲୌହ ଅଭାବ ଚର୍ମର ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ନେଇଥାଏ | ଲୌହ ଅଭାବ ହେତୁ ନଖ ମଧ୍ୟ ଧଳା ହୋଇଯାଏ l

ଏହିପରି ଅପସାରଣ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଶରୀରରେ ଲୌହର ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ତୁମ ଖାଦ୍ୟରେ କଳା ସେଓ ଖଜୁରୀ, ଗହମ, ମୋରିଙ୍ଗା, କିସମିସ୍, ବିଲାତି ବାଇଗଣ, ଗାଜର, ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁମାନେ ଅଣ-ଭେଜ୍ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲାଲ ମାଂସ, ମାଛ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବେ l

ଲୌହ ଅଭାବ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ସବୁଜ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ମଧ୍ୟ ଲୌହରେ ଭରପୂର ଅଟେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶରୀରରେ ଲୌହ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଷିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭିଟାମିନ୍-ସି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ l

ଲୌହ ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ l

  • ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା
  • ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା
  • ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା
  • ନର୍ଭସ ଅନୁଭବ କରିବା
  • କେଶ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ
  • ଶୁଖିଲା ପାଟି ରହିବା
  • ଗୋଡରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.