Press "Enter" to skip to content

ଆଶ୍ରିବାଦ ବଦଳରେ ମିଳିବ ଅଭିଶାପ ଯଦି ପୂଜା କଲାବେଳେ କରନ୍ତି ଏହି ଭୁଲ Adhyatmika.

ସିନ୍ଦୁର ଏବଂ କୁସୁମ କେବେ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅନେକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ନିଷେଧ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଅବୀର ଗୋଲାପ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ l କାରଣ ଗୋଲାପ ଏବଂ କୁସୁମ୍ ଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଶିବ ଶବଦାହର ଏକ ବାସିନ୍ଦା l

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ ପାଇଁ ତମ୍ବା, ପିତ୍ତଳ, ପିତ୍ତଳ, ରୂପା କିମ୍ବା ଅଷ୍ଟାଧାତୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଲୌହ କିମ୍ବା ଇସ୍ପାତ ବାସନ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ କଦାପି ଜଳ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ l

କେତକି ଫୁଲ ଶିବଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ l ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଶିବଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ କେବେବି ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଘଷିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

ସେହିଭଳି ଯଦି ଆପଣ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ କ୍ଷୀର ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ରୂପା ଏବଂ ପିତ୍ତଳ ଲଟା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ l ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

ଚାଉଳ ଖଣ୍ଡ ଶିବଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ | ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଷତ ଅର୍ଥାତ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଉଳ ଦିଆଯାଏ l

ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଶିବଙ୍କୁ ବେଲ ପତ୍ର ଦିଆଯାଏ | ସେହିଭଳି ବେଲ ପତ୍ର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ ତୁଳସୀ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ l

ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଜଳାଭିଶେକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ପଞ୍ଚାମୃତ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ l ତା’ପରେ କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ମହୁ, ଘିଅ, ଚିନି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଗଙ୍ଗାଜାଲ ସହିତ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ l

ଏହା ପରେ, ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ବେଲପତ୍ର ଆର୍ପଣ କରି ଜଳାଭିଶେକ ଅଭିନୟ କରିବା ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା କେବଳ ‘ଓମ୍ ନମ ଶିବାୟ କୁହନ୍ତୁ l

ଏହା ପରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ, ଧୂପକାଠି ଏବଂ ଆଳତି କରନ୍ତୁ l ଆଳତି କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆପଣଙ୍କର ଭୁଲ ଏବଂ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.