Press "Enter" to skip to content

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ପରେ ମାଡି ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭୁତାଣୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କଣ Viral news

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମେରୁଟରେ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା l ଯେଉଁ କାରଣରୁ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଭଳି ରୋଗ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଗଲା l

ବର୍ତ୍ତମାନ ଫଙ୍ଗସ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ସା-ଇଟୋମେଗାଲୋଭାଇରସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ CMV ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘାତକ ରୂପେ ଉଭା ହୋଇଛି | ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି l

ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଖାସ ରେ ରକ୍ତ, ଥକାପଣ, ଜ୍ୱର, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଫୁଲିବା ଏବଂ ଆସିବା ଭଳି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ l

ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜର ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଟିଭିଏସ୍ ଆର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ CMV ଏକ ନୂତନ ଜୀବାଣୁ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ର ଏକ ରୂପ, ଏହା ଏକ ସୁବିଧାବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରେ | ହର୍ପସ୍ ଶ୍ରେଣୀର ଏହି ଜୀବାଣୁ 40 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ସୁପ୍ତ ରହିଥାଏ |

କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ଏବଂ ଷ୍ଟେରଏଡ ଓଭରଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ l ବର୍ତ୍ତମାନ CMV ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଉଛି l ଜୁନ୍ ଠାରୁ କରୋନା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ କମିଗଲା |

ଜିଲାରେ 300 ରୁ ଅଧିକ ଫଙ୍ଗଲ ରୋଗୀ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଦୁଇ ରୁ ୫ ଜଣ ରୋଗୀ ମିଳନ୍ତି | ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସା-ଇଟୋମେଗାଲୋଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା l

ଇତିହାସରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି। ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଡକ୍ଟର ତରୁନପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସା-ଇଟୋମେଗାଲୋଭାଇରସ୍ ଜୀବାଣୁ ମୂତ୍ର, ଲାଳ, ସ୍ପୁଟମ୍ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅନ୍ୟ ତରଳ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ l ମେରୁଟରେ କୌଣସି ମାମଲା ମିଳିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିଛି l

ହର୍ପସ୍ ପରିବାରର ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜନସଂଖ୍ୟାର 80-90 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି | ଯାହାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବହୁତ କମ୍, ସେମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। କ-ରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ନିଯୁକ୍ତି, ଷ୍ଟେରଏଡ ଦେବା ଏବଂ CRP, D-dimer ଏବଂ Fertinin ବୃଦ୍ଧି, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କଲା l

କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କର୍କଟ ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ୍ ଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ l ସାଇଟୋମେଗାଲୋଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇପାରନ୍ତି | ଏହା କିଡନୀ, ମସ୍ତିଷ୍କ, ପେଟ ଏବଂ ଆଖି ଉପରେ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବ ଛାଡିପାରେ | ଏହି ଜୀବାଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଭାଇରଲ ଖବରMore posts in ଭାଇରଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.