Press "Enter" to skip to content

କଫ ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି କି ସମାଧାନ କରିବ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଜାଣନ୍ତୁ କଣ health tips

ଯେତେବେଳେ କଫ ସମସ୍ୟା ହୁଏ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ ନାହିଁ l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଫ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାକୃତିକ କିଛି ଜିନିଷ ଖାଇବା ବିନା କିଛି ଭଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ l ରୋଷେଇ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ l

ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖରାପ ରୁଟିନ୍ ଯୋଗୁଁ କଫ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି l ସାଧାରଣତ ,, କଫ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବର ପରିମାଣ କମ୍ ଥିବା ଜିନିଷରୁ କମ୍ ନେବା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ |

ଯେଉଁ କାରଣରୁ କଫ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | କଫ ରୋକିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ବିଭିନ୍ନ ପାନୀୟ କଫ ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ ଯାହା ତୁମକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖନ୍ତି l କଫ ପାଇଁ ଅନେକ ପାନୀୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ l

କଫ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରାୟତ ଘରୋଇ ଉପଚାର କରିଥାଉ ଯେଉଁଥିରେ ଜିରା ମଞ୍ଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପେଟରେ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ସେପରି କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଜିନିଷରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାନୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ l କଫ ଋ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ କେଉଁ ଜୁସ୍ ଖାଇପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା l

କଫରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପାନୀୟ

ଲେମ୍ବୁ ରସ

ଲେମ୍ବୁ ରସରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ଅଟେ | ଲେମ୍ବୁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହି ପାନୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଅଧା ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ଏକ କପ୍ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରଣ କରି ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଆପଣ ଟିକେ ମହୁ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ l ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ l

ଅଦା ଚା ପିଅନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ବଦଳରେ ଅଦା ଚା ନେଇପାରିବେ l ଏହା କଫ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆରାମ ଦେଇଥାଏ l ଏଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ କପ୍ ଅଦା ଚା ’ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପରେ ପିଅନ୍ତୁ | ଏହି ଚା ଦ୍ୱାରା କଫ ର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ l

ସେଓ ରସ

ଆପଲ୍ ରସରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଇ, କେ ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଲୋରୀରେ କମ୍ ଅଟେ l କଫ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେଉ ରସ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ l

କଫ ସହିତ ଲଢ଼ୀବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ପରିମାଣରେ ସେଉ ରସ ଖାଆନ୍ତୁ l ନିୟମିତ ଭାବେ ଏକ ସେଉ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଛେନା ରସ

ଛେନା ରସରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ | ଏହା ଉତ୍ତମ ହଜମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ହଜମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏହା କାମ କରେ | କଫ ସହିତ ଲଢ଼ୀବା ପାଇଁ ଆପଣ ଶୁଖିଲା ଛେନା ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ l

44925149 – cup of ginger tea with lemon and honey on wooden background.

ଏହି ରସ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ ଥାଏ | ତେଣୁ କଫ ଋ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଛେନା ରସ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.