Press "Enter" to skip to content

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ପୁର୍ଣ ଏହି ଗ-ର୍ଭ ନିରୋଧକ ବଟିକା ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବିପଦ health tips

ଅନେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଆମ ଦେଶର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପଦକ୍ଷେପ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି! (ଗର୍ଭନିରୋଧକ) କେତେକ ବଟିକା ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ! ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ନାମ ଅଛି !

ନର୍ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଡିପୋ ପ୍ରୋଭେରା ପରି, ବଟିକା ହେଉଛି ଏକ ଇ ବଟିକା ! ଏହି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଆମ ଦେଶର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଏ |

ସେ ନିଜ ଦେଶର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଏସବୁ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ନାହିଁ ! କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ! ଡିପୋ ପ୍ରୋଭେରା ନାମକ ଏହି କୌଶଳ ପରି ସେମାନେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପାଇଁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ! ଏହା ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, କମ୍ପାନୀର ନାମ ହେଉଛି- ଅବଜନ୍ଏ

ହି କମ୍ପାନୀକୁ ଆମେରିକା ସରକାର ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମେରିକାରେ ଡିପୋ ପ୍ରୋଭେରା ନାମକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକ୍ରି କରିପାରିବ ନାହିଁ ! ତେଣୁ କମ୍ପାନୀ ସେଠାରେ ବିକ୍ରୟ କଲା ନାହିଁ ! ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଉତ୍ପାଦନ କରି ଭାରତକୁ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି!

ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଭାରତର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଭାରତର ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ନେଉଛନ୍ତି ,

ଫଳାଫଳ କ’ଣ – ଏହି ମା, ଭଉଣୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରୂତୁସ୍ରାବର ଚକ୍ର ଅଛି, ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟରେ କର୍କଟ ରୋଗ ଶେଷ କରନ୍ତି ! ଏବଂ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଏ !

ଅନେକ ଥର ସେହି ମା, ଭଉଣୀ ଏବଂ ଭଉଣୀମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ସେମାନଙ୍କୁ କହି ନଥିଲେ ଏବଂ ଡିପୋ ପ୍ରୋଭେରା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଇଥିଲେ ! ଏହି କାରଣରୁ ସେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ !ଜଣା ନାହିଁ, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମା, ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଅବସ୍ଥା ଅଛି !

ସେହିଭଳି, ସେମାନେ NET EN ନାମକ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣିଛନ୍ତି! ଷ୍ଟେରଏଡ ଆକାରରେ, ଏହି ମା ମାନଙ୍କୁ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ କିମ୍ବା ବେଳେବେଳେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ | ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭପାତ କରାଏ ! ଏବଂ ଗ୍ରନ୍ଥିର ହରମୋନରେ ଏକ ଅସନ୍ତୁଳନ ଅଛି |

ଏହିପରି, ସେମାନେ RU 496 ନାମକ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ରୋସାଲ୍ ନାମକ ଜଣେ ଅଛି ! ତା’ପରେ ଉକେଲେଫ ନାମକ ଜଣେ ଅଛି, ତା’ପରେ ଏକ ନର୍ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅଛି! ତା’ପରେ ସେମାନେ ଏକ ପ୍ରଜନନ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଆମର ସମସ୍ତ ମା, ଏହା ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତା’ପରେ ସେମାନେ ଏତେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପଦକ୍ଷେପ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ !

ଏହା ଗର୍ଭାଶୟର ମାଂସ ମାଂସପେଶୀକୁ ଖାଲି କରିଦିଏ ! ଏବଂ ପ୍ରାୟତ ମାସିକ ରୂତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହା ହେତୁ ଏହା ଘଟିଛି ! ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବିକ୍ରୟ କରି କରାଯାଇଥାଏ!

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଗତ ୩-୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, କଣ୍ଡୋମର ବ୍ୟବସାୟ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ, ଏଡସ୍ ହେଉଛି ଏହାର ବାହାନା , ଏଡସ୍ ର ବାହାନା ସହିତ, ଟିଭି ଖବରକାଗଜରେ ମାଗାଜିନରେ ସମାନ ଜିନିଷର ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ ତୁମେ କିଛି କର, କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କର |

ଏହା କହି ନାହିଁ ଯେ ତୁମେ ନିଜ ଉପରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ! ସେମାନେ ତୁମ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିବାକୁ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ !! ସେମାନେ ତୁମକୁ କିଛି କରିବାକୁ କୁହନ୍ତି, କେବଳ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କର !!

ଏବଂ ଏହାର ଫଳାଫଳ କ’ଣ, ମାତ୍ର୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦୦ କୋଟି କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି !୧୫ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଜାରେ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା!
ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ୧୦୦କୋଟି କଣ୍ଡୋମ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ନୁହେଁ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ବିକ୍ରି ହେବା ଉଚିତ୍ !!

ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏଡସ୍ କୁ ଭୟଭୀତ କରି ବାର୍ଷିକ ଲାଭକୁ ଶହେ କୋଟି ଟଙ୍କା ମାରି କଣ୍ଡୋମ ପାଇଁ ଏକ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ତଥାପି, ଏଡସ୍ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଏବଂ ଏହା ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ |

କିନ୍ତୁ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ, ନିରାପଦ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାରରେ ଏଡସ୍ ରୋକିବା ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି। ଡକ୍ଟର ଲର୍ଡ ଓ’କାଲିଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ଥର ଯୌନ ସମ୍ପର୍କର ୦.୧-୧ ପ୍ରତିଶତ! ଛୁଞ୍ଚିରୁ ୦୫.୧ ପ୍ରତିଶତ!

ରକ୍ତଦାନ ଏଡସ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୦.୯। ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏହିପରି ଭାବରେ, ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ବା ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ରକ୍ତଦାନ ଦ୍ୱାରା ଏଡସ୍ ହେବାର ସମାନ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଦେଶର କେବଳ ୩୦% ଲୋକ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି।

ଅଧିକାଂଶ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାହା ସହିତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପିଲାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଏଡସ୍ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତ ଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରୋଗ ଘଟିବା ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ। ଏବଂ ତଥାପି ଆମ ଦେଶରେ,୫୦ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ବିନା ପରୀକ୍ଷଣରେ ରକ୍ତ ଦିଆଯାଏ |
ଭାରତରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଉପରୋକ୍ତ ଉଭୟ ଉପାୟରେ ଏଡସ୍ ବ୍ୟାପିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଏହା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ କଣ୍ଡୋମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପହଞ୍ଚିବାର ଫଳାଫଳ ଅଟେ, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍। |

ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଭୋକ୍ତା ସଂସ୍କୃତିର ଏହି ଯୁଗରେ, କଣ୍ଡୋମ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କେବଳ ବିବାହ ବିହୀନ ଲିଙ୍ଗ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏହି ରୋଗର ମୂଳ ବଢାଇବ |

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ର କଣ୍ଡୋମ ସ୍ୱଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ସେହିଭଳି କଣ୍ଡୋମ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି | ବିଦେଶୀ କଣ୍ଡୋମ ବିଷୟରେ ଏହା ବିଶେଷ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ସରକାର୧୯୮୨ ରୁ ଆମଦାନୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଶୁଳ୍କ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଦେଶର ବଜାର ବିଦେଶୀ କଣ୍ଡୋମରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା। ଜାପାନ, କୋରିଆ, ତାଇୱାନ, ହଂକଂ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୱାଗାଇରା ଠାରୁ କାଣ୍ଡୋମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୫-୩୦ ଏଜେନ୍ସି |

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.