Press "Enter" to skip to content

ଗୋଲାପ ଜଳରେ ଖାଲି ମିଶେଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟେ ଜିନିଷ 80 ବର୍ଷ ର ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଲାଗିବେ 16 ବର୍ଷ ପରି

ଚର୍ମ ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲସେରିନ କେତେ ଉପକାରୀ ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, ତଥାପି ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଉଭୟ ମିଶ୍ରଣର ଉପକାର ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ l ଚେହେରାର ଚର୍ମ ଉପରେ ଏହି ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରଭାବ ଶୀତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ l

କାରଣ ଉଭୟ ଥର ଚର୍ମ ତେଲିଆ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଶୁଷ୍କତା ଆସେ l ଉଭୟର ମିଶ୍ରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିବା l

ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲାଇସେରିନ୍ ମିଶ୍ରଣ କରି ମୁହଁରେ ହାଲୁକା ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କ ହେବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ 5 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସପ୍ତାହରେ 2 ଦିନ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲସେରିନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ନୂତନ ଜୀବନ ଆସିଥାଏ l ଏବଂ ଚର୍ମର ଗର୍ତ୍ତରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ସ୍କାମ ସହଜରେ ଘଷାଯାଏ l

ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲସେରିନ ସହିତ ଚର୍ମ ଉପରେ ଏକ ହାଲକା ସ୍କ୍ରବ୍ ମୁହଁରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କାରଣ ଏହାର ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଙ୍ଗ୍ ଗୁଣ ଅଛି l ଯାହା କୁଞ୍ଚିତ ଚେହେରାରେ ଦେଖାଯିବାକୁ ରୋକିଥାଏ l ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଚେହେରା ଯୁବକ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ l

ଚର୍ମର ଶୂନ୍ୟତା ଏବଂ ଶୁଷ୍କତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲାଇସେରିନ୍ ଏକ ବିଶେଷ ସମାନ୍ତରାଳ ତିଆରି କରିବାରେ ଔଷଧ ଭାବରେ କାମ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁଖର ଚମକ ଏବଂ ଦାଗ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ l

ଚେହେରାରେ ଥିବା ବ୍ରଣ ଘା’କୁ କଳା ଦାଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ l ଚର୍ମ ଚିକ୍କଣ ଏବଂ ନରମ ଦେଖାଯାଏ l ଏହି ଉପାୟରେ, 2 ସପ୍ତାହ ପରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲାଇସେରିନର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ମୁହଁକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ l ପ୍ରାୟତ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଦ୍ଧତି କରନ୍ତୁ, କାରଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲାଇସେରିନରେ ମିଳୁଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଂ ଗୁଣ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ରାତିରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l

ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ଲାଇସେରିନ୍ ଗ୍ଲାଇସେରିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ପାଦ | ସେମାନେ ମୁଖ୍ୟତ ଚେହେରାର ଚର୍ମକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରନ୍ତି l କିନ୍ତୁ ଗ୍ଲସେରିନ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି | ଆପଣ କିପରି ଗ୍ଲସେରିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏଠାରେ କିଛି ଟିପ୍ସ l

ଗ୍ଲିସେରିନର ବ୍ୟବହାର

ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ସହିତ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାର୍ଗଲ୍ କରିବା ଟନ୍ସିଲାଇଟିସ୍ ଭଲ କରିଥାଏ l

ଜଳିଯାଇଥିବା ଅଂଶରେ ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ଲଗାଇଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜଳିବା କମିଯାଏ ଏବଂ ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ l

ହାତର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ: ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଚାମଚ ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ, ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବାଦାମ ଏବଂ ଦି ଚାମଚ କ୍ଷୀର କ୍ରିମ୍ ମିଶାଇ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ହାତରେ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ହାତ ନରମ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଚର୍ମର ରଙ୍ଗରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ l

ରାତିରେ ନଖରେ ଗ୍ଲସେରିନ୍ ଲଗାଇଲେ ନଖର ଶୁଷ୍କତା ଶେଷ ହୁଏ l

ଚର୍ମ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଗ୍ଲିସେରିନ ଲଗାଇବା ଲାଭଦାୟକ l

ପାଦରେ ଗ୍ଲିସେରିନ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଥକିଗଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ l

ଓଠ ଫାଟିଗଲେ ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ l ଦିନକୁ ତିନିଥର ଓଠରେ ଗ୍ଲସେରିନ୍ ଲଗାଇଲେ ଓଠ ନରମ ହୋଇଯାଏ l

ଏକ ଲମ୍ବା ସୂତା ବାଡ଼ି ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ଗ୍ଲିସେରିନରେ ଭିଜାଇ ଦିଅ ତା’ପରେ ଏହି ବାଡିଟିକୁ କାନ ଭିତରେ ରଖ ଏବଂ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କର ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ବାହାରକୁ ବାହାର କର l ଯଦି କାନର ପୋକଗୁଡିକ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ବାହାରକୁ ଆସିବେ l

ଆଜିକାଲି ମେକଅପ୍ ସେଟିଂ ସ୍ପ୍ରେ ଯାହା ଅନେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି କାରଣରୁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ | ଗ୍ଲସେରିନକୁ ଗୋଲାପ ପାଣି ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ଏକ ଭଲ ମେକଅପ୍ ସେଟିଂ ସ୍ପ୍ରେ କରିଥାଏ l

ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ 20 ମିଲି ଗୋଲାପ ପାଣି, 2 ବୁନ୍ଦା ଗ୍ଲିସେରିନ୍ ଏବଂ 1 ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ରଖନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଯୋଗ କରିପାରିବେ l

ଗ୍ଲାଇସେରିନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଏକ ମହାନ୍ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ମୁକ୍ତ ସ୍କ୍ରବ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ l ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଟେବୁଲ୍ ଚାମଚ ଚିନି ନେଇ ଏହାକୁ ଗ୍ଲାଇସେରିନରେ ମିଶାନ୍ତୁ, ଏହା ତରଳିଯିବା ପରେ ଚିନିର ଅବଶିଷ୍ଟ କଣିକା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଘଷନ୍ତୁ l

ଏହି ଘରେ ତିଆରି ସ୍କ୍ରବ୍ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ମୃ-ତ ଚର୍ମକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ l ଚେହେରା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହି ସ୍କ୍ରବ୍କୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ l ମେକଅପ୍ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.