Press "Enter" to skip to content

କେଉଁ ଜିନିଷ ପୁରୁଷ ର ଦୁଇଟି କିନ୍ତୁ ସ୍ତ୍ରୀ ର ତିନିଟି ଥାଏ 99% ଲୋକ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ଫେଲ – Ias question

ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ ଆଇଏଏସ୍ କିମ୍ବା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ UPSC ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିନରାତି UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି ତଥାପି ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବେ l ବର୍ଷ ଏବଂ ସେଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି l

ସମାନ UPSC ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ସବୁଠାରୁ କଠୋର ରାଉଣ୍ଡ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଉତ୍ତରରେ ଭଲର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଏହିପରି ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମନର ଉପସ୍ଥିତି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକୁ ଦେଖିବା l

ପ୍ରଶ୍ନ- ଗରମ ରେ ବସି ଯାଉଥିବା ଜିନିଷ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର- ଯଦି “ଅଣ୍ଡା” ଗରମ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବସିଯିବ l

ପ୍ରଶ୍ନ- ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ କାହିଁକି ପକେଟ୍ ନାହିଁ?

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ଉତ୍ତର- ବୋଧହୁଏ ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସଚେତନ ହେବେ ନାହିଁ ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କର ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ କାହିଁକି ନାହିଁ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ସାର୍ଟର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ ନାହିଁ l

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏପରି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହାକୁ ନିଜେ ନିଜପାଇଁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ ?

ଉତ୍ତର- ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାୟତ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ମନରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “କଫନ” ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପାଇଁ କଫନ କିଣନ୍ତି ନାହିଁ l

ପ୍ରଶ୍ନ- ସେହି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହା ପୁରା ମାସରେ ଥରେ ଆସେ ଏବଂ 24 ଘଣ୍ଟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଏ l

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ତାରିଖ”, କାରଣ ତାରିଖ 24 ଘଣ୍ଟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ମାସରେ କେବଳ ଥରେ ଆସେ l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଅଧା ଆପଲ୍ କିପରି ଦେଖାଯାଏ?

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରଟି ସରଳ ଏବଂ ସରଳ ଅଟେ l ବାକି ଅଧା ଏକ ଆପଲ୍ ପରି ଦେଖାଯାଏ l

ପ୍ରଶ୍ନ- ହିନ୍ଦୀରେ ସିଗାରେଟ୍ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?

ଉତ୍ତର- ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “ଧୂଆଁ ଦାଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଏ

ପ୍ରଶ୍ନ – ଭୋକିଲାବେଳେ କେଉଁ ପଶୁ ପଥର ଓ ଗୋଡି ଖାଇ ପାରିବ?

ଉତ୍ତର: ଶୁତୃର ମୃଗ

ପ୍ରଶ୍ନ: ଗୋଲାପ, ଲିଲି ଏବଂ କମଳର କ’ଣ ସାଧାରଣ ଅଛି?

ଉତ୍ତର: ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫୁଲ

ପ୍ରଶ୍ନ : ଯଦି ରାସ୍ତାରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ମଧ୍ୟରେ କେହି ହତାଶ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କାହାକୁ ଡାକିବେ?

ଉତ୍ତର – ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଡାକିବି l

ପ୍ରଶ୍ନ: ଏପରି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯେ ପୁରୁଷର ଦୁଇଟି ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ତିନୋଟି ଅଛି?

ଉତ୍ତର: ବର୍ଣ୍ଣମାଳା – ପୁ+ ଋଷ , ମ + ହି + ଳା l

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ତୁମେ ମୋର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପସନ୍ଦ କରିଛ, ଯଦି ତୁମର କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟି ପାରିବ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.