Press "Enter" to skip to content

Delta plus ଭାରିଆଣ୍ଟ ନୂଆ ବିପଦ କୁ ଏଡେଇବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଆପଣନ୍ତୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏହି ପ୍ରକାର ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ 9 ଟି ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜାପାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ନେପାଳ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ l ଯେତେବେଳେ କି ଭାରତରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (20 ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା) ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (5 ଟି ମାମଲା) କର୍ଣ୍ଣାଟକ (2) କେରଳ (3) ତାମିଲନାଡୁ (1) ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (1) ମାମଲା ଦେଖା ଦେଇଛି l

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ: ଭାରତରେ କୋ-ଭିଡ୍ -19 ର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଟିକେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସମସ୍ତଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାର ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି l ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରକାର 9 ଟି ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି l ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜାପାନ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ନେପାଳ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏଥି ସହିତ ଭାରତ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (20 ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା), ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ (5 ଟି ମାମଲା), କର୍ଣ୍ଣାଟକ (2), କେରଳ (3), ତାମିଲନାଡୁ (1) ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (1) ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି l

ଉଜାଲା ସିଗ୍ନସ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶୁଚିନ୍ ବଜାଜ କୁହନ୍ତି, “ଦେଶରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଆଗମନ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏହି ପ୍ରକାରର 22 ଟି ମାମଲା ଭାରତରେ ବିଶେଷ କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି l ଏହା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି l ଲାଗୁଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଛଅରୁ ଆଠ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବ l ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାର କାରଣରୁ ଶେଷ ତରଙ୍ଗ ଯେପରି ବିନାଶ ଘଟାଇଲା, ତାହା ପୁଣି ଆଶା କରାଯାଏ l

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାରଟି ଡେଲଟା ଠାରୁ କିପରି ଭିନ୍ନ?

ଡକ୍ଟର ବଜାଜ କହିଛନ୍ତି, “ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯାହା ଚିନ୍ତା ବଢାଇଥାଏ l ପ୍ରଥମ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ l ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଫୁସଫୁସ କୋଷ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ଅଧିକ ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ l

ତୃତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରତି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହ୍ରାସ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟିକା ପ୍ରତି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ତଥା ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି କକଟେଲ ଭଳି ଔଷଧ l ତେଣୁ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥଲା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭେରିଏଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଏବଂ ଏହି ଡେଲ୍ଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି କକଟେଲ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ଏହି ସବୁ କାରଣ ଏହି ପ୍ରକାରକୁ ବିପଜ୍ଜନକ କରିଥାଏ l ଯଦି ଏହା ଏକ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏହି ନୂତନ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ l

ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜଣେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍?

“ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ମଧ୍ୟ ଜୁନ୍ 14 ରେ ‘ଡେଲଟା’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​| ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଶାଖା ଯେପରିକି- AY .1 ଏବଂ AY.2- ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ (VoC) ଭାବରେ ଘୋଷିତ | କରୋନା ଜୀବାଣୁର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତୁରନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ l

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହିତ ଏକ ବୃହତ ଆକାରର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଏବଂ ଟ୍ରାକିଂ ସୁବିଧା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ l ସକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ “ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନମୁନା” ଭାରତୀୟ SARS-CoV-2 ଜେନୋମିକ୍ କନ୍ସୋର୍ଟିଆରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ (INSACOG) କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧର ଶୀଘ୍ର ବୁଝିବା ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି l

ପାରାସ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁରୁଗ୍ରାମ ଏବଂ HOD, ପାରାସ୍ ଛାତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବରିଷ୍ଠ ପୁଲମୋନୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଡକ୍ଟର ଅରୁଣେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ ତଥା ଆମେରିକାର କିଛି ଅଂଶରେ କୋ-ଭିଡ ମହାମାରୀର ଏକ ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି l ଏହାର ଉଚ୍ଚ ସଂକ୍ରାମକତା କାରଣ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ l

ଏହା ଏକ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ ଏହା ଟିକା ପ୍ରତି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିପାରେ l ଭାରତ ପରି ବହୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି l କୋ-ଭିଡ-19 ଦ୍ୱାରା ସର୍ବଦା ଉଚ୍ଚ ଥାଏ। ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ଯଦି କେବେ ହୁଏ, ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ଦୃଢସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ତେଣୁ ଲୋକମାନେ କୋ-ଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଭାଇରଲ ଖବରMore posts in ଭାଇରଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.