Press "Enter" to skip to content

ମଦ୍ୟପାନ କଲେ ବଢିଥାଏ ମତିଷ୍କ ର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦେଲେ ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ – special report

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ସ୍ମୃତି ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ବୃଦ୍ଧି କିପରି ସମ୍ଭବ?ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଦ୍ୟପାନ କରେ ସେ ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ ଯେ ସେ କ’ଣ କରୁଛି ସେ କିପରି କିଛି ମନେ ରଖିପାରେ l ଆମେ କହୁ ନାହିଁ ଯେ ତୁମେ କେବଳ ପୁରା ବୋତଲକୁ ଶେଷ କରିବ ପରେ ତୁମେ କହିବ ଯେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ମୃତିର ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ l

ଆମେ ଏହା କହି ଆପଣଙ୍କୁ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଉ ନାହୁଁ l ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିଛି ତଥ୍ୟ କହୁଛୁ ଯଦି ଆପଣ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆଦୌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ରିଟେନର ଏକ୍ସଟର ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ମନେ ରଖିବାର କ୍ଷମତା ବଢାଇଥାଏ l ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମଦ୍ୟପାନ ନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ଥାଏ l

ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ 88 ସାମାଜିକ ପାନକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଶବ୍ଦ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଯେତିକି ଚାହିଁଲେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ମଦ୍ୟପାନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା l

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ପୁନର୍ବାର ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ଜିନିଷ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି l

ଏକ୍ସଟର ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ସେଲିଆ ମୋର୍ଗାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶବ୍ଦ ଶିଖିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ମଦ୍ୟପମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ଭଲ କରିଥିଲେ ହିପୋକାମ୍ପସ୍ ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ମୃତିର ଏକ ବିଶେଷ ଅଂଶ l ସ୍ମୃତିଗୁଡ଼ିକୁ ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.