Press "Enter" to skip to content

ଲଙ୍କା ପାଣିରେ ହାତ ବୁଡ଼େଇଲେ ହାତ ପୋଡାଜଳା କରେ କାହିଁକି ରହିଛି ଏହି ବିଶେଷ କାରଣ ଜାଣନ୍ତୁ କଣ – health tips

ଆମେ କାହିଁକି ଲଙ୍କା ହାତରେ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ କରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି.?ଲଙ୍କା ସ୍ୱାଦରେ ରାଗ ଅଟେ, ଏହା ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଲଙ୍କାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ହାତରେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁ l

ଯଦି ତୁମେ ଯଦି କଟୁ ତିକ୍ତ ଗୁଣ୍ଡ, ତିକ୍ତ ନିମ୍, ଗରମ କଳା ଲଙ୍କା, କଞ୍ଚା ଲବଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ସ୍ପର୍ଶ କର, କିଛି ହୁଏ ନାହିଁ | ମିଠା ଆମ୍ବକୁ ଛୁଇଁଲେ ଥଣ୍ଡା ହେବାର ଅନୁଭବ ହୁଏ ନାହିଁ l ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଲଙ୍କା ଛୁଇଁବା ଉପରେ କାହିଁକି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ ହୁଏ | ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା: –

ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ କିଛି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଗନ୍ଧ ପାଇଁ ଦାୟୀ l ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସାଧାରଣତ କେଟୋନ୍ କୁହାଯାଏ l ଚିଲିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ l ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ ଯେ ଆମ ଚର୍ମରେ ମେଲାନିନ ନାମକ ଏକ ପିଗମେଣ୍ଟ ଅଛି l

ତେଣୁ ସରଳ ହିନ୍ଦୀରେ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଯେ ଆମ ଚର୍ମରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଚିଲିର ଚୋପା ରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁ ଅଟେ ତେଣୁ ଆମ ହାତରେ ଚିଲି ନେବା ମାତ୍ରେ ଚର୍ମରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଉ l ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ ଯଦି ତୁମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହଁ, ତେବେ ବିଜ୍ଞାନ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ଯାହା ଲେଖା ହୋଇଛି ତାହା ନିଜେ ପଢ –

ଲଙ୍କାର ଭୋଜନ ଅଂଶ ନାଲି ଲଙ୍କା ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍ ଆନୁମ୍ ଯାହା ସୋଲାନାସିୟା ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ l ଯାହାର ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ମିଳିଥାଏ l ଏହା ଏକ ଆଞ୍ଜିଓସ୍ପର୍ମ ଉଦ୍ଭିଦ ଯାହାର ଫଳ ବିରି ଆକାରରେ ବଢ଼ିଥାଏ l

ସେମାନଙ୍କର ଖାଇବା ଅଂଶ ହେଉଛି ଫଳ ଏବଂ ମଞ୍ଜି l ଚିଲି ସବୁଜ ହଳଦିଆ, କମଳା, ନାଲି ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ରଙ୍ଗର | କାରଣ ସେଥିରେ ଥିବା ପିଗମେଣ୍ଟ ବା ପିଗମେଣ୍ଟ ଏହାର ରୂପ ବଦଳାଇଥାଏ l

କେୟେନ୍ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ କ୍ୟାପସାନିନ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ରାସାୟନିକ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏହି କାରଣରୁ ନାଲି ଲଙ୍କାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାପସାରିନଅଟେ l ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପୁସ୍ତକରେ ଏହାକୁ 8-ମିଥାଇଲ୍-ଏନ-ଭାନିଲିଲ୍ -6-ନୋନାମାଇଡ୍ କୁହାଯାଏ l

ଏହି ରାସାୟନିକ ସମସ୍ତ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ମାନବଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଉତ୍ତେଜକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ ହୁଏ l ଯେହେତୁ ମେଲାନିନ ନାମକ ଏକ ପିଗମେଣ୍ଟ ମାନବ ଚର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ରାସାୟନିକ ଅନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ କିଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଘଟିବ l ଏହି ଦୁଇଟି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବନ୍ଧୁତା ନାହିଁ ତେଣୁ ରାଗ ଅଛି l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.