Press "Enter" to skip to content

ଗୋଟିଏ କୋଣରୁ ସିମ୍ କାର୍ଡ କାହିଁକି କଟାଯାଇ ଥାଏ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? 99% ଲୋକ ଫେଲ IAS QUESTION

ପ୍ରାୟତ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ମୋବାଇଲ୍ ସିମ୍ ଦେଖୁ | ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆସେ ଯେ ସିମ୍ କାହିଁକି କୋଣରୁ କାଟି ଦିଆଯାଏ l କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଅନେକେ ସିମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ସିମ୍ କାର୍ଡ ବିନା କୌଣସି ମୋବାଇଲ୍ ନାହିଁ l ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସିମ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୋନର ସିମ୍ ସ୍ଲଟ୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଆକାରର ନିଜସ୍ୱ ଆକାର ଅଛିl କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ ଯଦି ଆମେ କୋଣରୁ ସିମ୍ କାଟିବା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁ | ତା’ପରେ ଆମକୁ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ମୋବାଇଲର ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ | ତାଙ୍କ ବିନା ଏହି ରହସ୍ୟ (ସିମ୍ କାର୍ଡ ସିକ୍ରେଟ୍) ସମାଧାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଯେ ସିମ୍ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ହେଉଛି ଗ୍ରାହକ ପରିଚୟ ମଡ୍ୟୁଲ୍ କାର୍ଡ l ସିମ୍ କାର୍ଡ ସିମ୍ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ କାର୍ଡ ଯାହାକୁ ଆମେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ l ଏକ ସିମ୍ କାର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କୁ ଆପଣଙ୍କର ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା l

ଏବେ ସିମ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସିମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ l ବାସ୍ତବରେ, ପୂର୍ବ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ସିମ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର କୌଣସି ସୁବିଧା ନଥିଲା l କହିବାକୁ ଗଲେ ଥରେ ଅପରେଟର (ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର) ଯାହାର ଫୋନ୍ ନିଆଗଲା, ସିମ୍ ମଧ୍ୟ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା | ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଡୁଆଲ୍ ସିମ୍ ସହିତ କୌଣସି ଫୋନ୍ ନଥିଲା l

ସମୟ ସହିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳିଗଲା | ତେଣୁ ଏହି ପ୍ରକାର ଫୋନ୍ ବଜାରରେ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ସିମ୍ ଅପସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ବଦଳାଯାଇପାରିବ |

ଯଦି ତୁମର ମନେ ଅଛି, ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସିମ୍ କଟାଯାଇ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା l ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ସ୍ଲଟରୁ ସିମ୍ ଅପସାରଣ କରିବା ସହଜ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସିମର ଡିଜାଇନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ l

ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ କୋଣରୁ ସିମ୍ କାଟନ୍ତି | ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ମୋବାଇଲରେ ସିମ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ସମାନ କଟ୍ ମାର୍କ ଅଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ସହଜରେ ନିଜ ଫୋନରେ ସିମ୍ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ସେବେଠାରୁ ସିମ୍ରେ କଟ୍ ମାର୍କ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ଫୋନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ଦିଆଗଲା l ସିମ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଆକର୍ଷଣୀୟ କାହାଣୀକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପସନ୍ଦ କରିବେ | ବାସ୍ତବରେ, ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସିମ୍ ଅଛି ଯେପରିକି CDMA (CDMA), GCM (GSM), H + ଏବଂ VOLTE -LTE |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.