Press "Enter" to skip to content

ଗର୍ଭଧାରଣ ପରେ ପେଟର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାର 7 ଟି ସହଜ ଉପାୟ-health tips

ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି କି? କିନ୍ତୁ ତୁମର ପେଟକୁ ଦେଖି ତୁମେ ତଥାପି ଗର୍ଭବତୀ ଅନୁଭବ କରୁଛ କି? ଏବଂ ତୁମେ ତୁମର ପେଟକୁ ଦେଖିବା ପରି ଅନୁଭବ କରିବ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ପେଟକୁ ପୂର୍ବ ପରି କେବେ କରି ପାରିବ ନାହିଁ |

ଏହି ସମସ୍ୟା ସେହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ବଡ ପେଟ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁକୁ 6 ମାସ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛି | ତେଣୁ ତୁମର ପୋଷା କି ଚାର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂର୍ବ ପରି କରିବାକୁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ |

କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ପ୍ରସବ ପରେ ପେଟ କମାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର, ତେବେ ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ଫଳାଫଳ ପାଇପାରିବ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନସ୍କେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ପୋଷ ର ଚାର୍ବି ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ |

ବହୁତ କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିବାର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମାତାର ପେଟ ପୂର୍ବ ପରି ହୋଇଗଲା | ପ୍ରସବ କରିବାର କିଛି ମାସ ପରେ କିଛି ମହିଳାଙ୍କ ପେଟ ସଙ୍କୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ଏବଂ ଅନ୍ୟର ପେଟ ଶୀଘ୍ର କମିଯାଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଟିପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ପୂର୍ବ ପରି ସମାନ ପେଟ ପାଇପାରିବେ |

  1. ସ୍ତ-ନ୍ୟ-ପାନ କରାନ୍ତୁ –

ସ୍ତନ୍ୟପାନ କେବଳ ଶିଶୁର ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ନାହିଁ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ବଢାଇଥାଏ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ସହଜରେ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ଚାଲିବା ଏକ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣ ଚାଲିବା ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ |

ଆପଣ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଚାଲିପାରିବେ | ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରୁ ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ମଧ୍ୟ ସତେଜ କରିବ |

ଉତ୍ତମ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ଯ ଖାନ୍ତୁ

ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରସବ କରିବା ପରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ | କିମ୍ବା, ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେ କ୍ଷୀର ପିଇଥାଏ କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରୁ ତିଆରି କିଛି ଖାଏ |

କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ କ୍ଷୀର ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଅଧିକ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇପାରିବେ ପାରିବେ | ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା, ହାଲୁକା ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ମାଂସ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ଏବଂ ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଆପଣ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଇପାରିବେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିବ |

  1. ଆରାମ –

ଯଦି ଆପଣ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ବିଶ୍ରାମ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ କ୍ଷତିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | କେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ଅଂଶରେ ଚର୍ବି ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେତୁ ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କର ଏବଂ ଆରାମ କର |

  1. ଅନୁଲୋମ୍ ଭିଲୋମ୍ କରନ୍ତୁ –

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଯୋଗ କରିବା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଅନୁଲୋମ ଭିଲୋମ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ଯୋଗ | ଏଥିରେ, ଆପଣ ଏକ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ଧରି ରଖନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ଆରାମରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି |

ଏହି ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ତଳ ଭାଗରେ ଚାପ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରୁ ଚର୍ବି କମିବାକୁ ଲାଗେ | ଯଥାସମ୍ଭବ ଆପଣଙ୍କର ନିଶ୍ୱାସକୁ ଧରି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ |

  1. ଅଧିକ ଡାଏଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ –

ବେଳେବେଳେ, ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବା ପରେ, ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ପେଟ କମାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |

ଖାଦ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ |

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ଡାଏଟ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ଏହା ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଏବଂ ସଠିକ୍ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ |
ଆପଣ ଜଣେ ଡାଏଟିସିଆନଙ୍କଠାରୁ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଆପଣ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିବା ପରେ ଶୀଘ୍ର ପେଟ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ କି?

  1. ବେଲି ରାପ୍ସ –
    ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପରେ ପେଟ କମାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ପେଟ ରାପ୍ କିମ୍ବା ବେଲ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରାପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ପେଟ କମାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପୁରାତନ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ |

ଯଦି ତୁମେ ବେଲ୍ଟ ପାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ପେଟରେ ଯେକୌଣସି କପଡାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗୁଡ଼ାଇ ବାନ୍ଧି ପାରିବ | ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଟାଣ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଖାଲି ନୁହେଁ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ |

କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀର ଅଲଗା, ତେଣୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଶୀଘ୍ର ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏବଂ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.