Press "Enter" to skip to content

ଏହି ଚାହା ପିଇଲେ କ-ରୋନା ସାରା ଜୀବନ ପାଖ ମାଡ଼ିବନି ଥରେ ଆରମ୍ଭ କରିକି ଦେଖନ୍ତୁ ଦଶ ଗୁଣା ବଢ଼ିଯିବ ଶକ୍ତି – health tips

ଟୀକାକରଣ ପରେ ଯଦି କୌଣସି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି | କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏହି ଡିକୋସନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଆସୁଛି | ସମସ୍ତେ ପାନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି |

ଡେକୋସନ୍ କେବଳ କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ ହଠାତ୍ ବର୍ଷା ହେତୁ ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ l ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ମସଲାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାନୀୟ ପିଇବା କେବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ

ସାମଗ୍ରୀ – 8-10 ତୁଳସୀ ପତ୍ର – 2-3 ଲବଙ୍ଗ – ଡାଲଚିନି 1 ରୁ 2 ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ – ଅଧା ଚାମଚ ହଳଦୀ – 2 ଚାମଚ ମହୁ

ଉପାୟ :- ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଡାଲଚିନି ଲବଙ୍ଗ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ହଳଦୀକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ

ଏହା ପରେ ଏହି ମସଲାକୁ ଭାଜନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଲଗା ରଖନ୍ତୁ | ଏବେ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ଏକରୁ ଦୁଇ କପ୍ ପାଣି ଗରମ କରି ସେଥିରେ ଏହି ସମସ୍ତ ମସଲା ରଖନ୍ତୁ l ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଅତି କମରେ 15-20 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଗ୍ୟାସରେ ଫୁଟାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ଏହି ଜଳକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଟିକେ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ରଖନ୍ତୁ l ଭଲ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ସହିତ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଗଳାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଦୁଇଥର ଏହି ଡିକୋକ୍ସନ୍ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ l ଏହା ଛାତିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ୱାସର ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ | ଏଥିସହ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଡିକୋସନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ଟିପ୍ସଗୁଡିକ ମଧ ଆପଣାନ୍ତୁ :-

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ଦହିର ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି, ତେଣୁ ଦହି ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଦହି ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭଲ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ l

କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ l

ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଡାଏଟ୍ ଭିଟାମିନ୍ ସି ପ୍ରାଣାୟାମ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅନୁଲୋମ୍ ଭିଲୋମ୍ କପାଲ ଭାଟି ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦୃଢ ହୁଏ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.