Press "Enter" to skip to content

ଭାଗ୍ୟବାନ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଥାନ୍ତି ଏହି ୬ ଟି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ଅଛି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ – bidura niti

ଜୀବନ ବିଷୟରେ ବିଦୁର ନୀତି: ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଯୁଦ୍ଧର ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ବିଦୁର ନୀତି ବାସ୍ତବରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମହାରାଜାଙ୍କ ସହିତ ବିଦୁରଙ୍କ ସଂଳାପ | ଏହି ନୀତିରେ ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି l

ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ ସେମାନେ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ଧରାଯାଏ l

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ପରି ମହାତ୍ମା ବିଦୁରଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ମହାନ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କଠାରେ ଆସିଥାଏ l ବିଦୁରା ଜଣେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ଜଣେ ମହାନ ଚିନ୍ତକ ଥିଲେ | ସେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜିନିଷ ଅନୁମାନ କରୁଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଶବ୍ଦ ଆଜିର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ l

ବିଦୁର ନୀତି ପ୍ରକୃତରେ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଯୁଦ୍ଧର ଫଳାଫଳ ବିଷୟରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ମହାରାଜ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ସହିତ ବିଦୁର ସଂଳାପ | ଏହି ନୀତିରେ ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି l ବିଦୁର ସେହି ନୀତି ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଆମେ ଜାଣିବା l ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଟି ଏପରି ଜିନିଷ କୁହାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଧନ: ଆଜିର ସମୟରେ ଅର୍ଥର ମହତ୍ତ୍ୱ କିଏ ଜାଣେ ନାହିଁ l କୌଣସି ଛୋଟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ | ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅର୍ଥର ଅଭାବ ନାହିଁ ସେମାନେ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ଧରାଯାଏ l

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହେଉଛି ଧନ ବୋଲି ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ l ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ତେବେ ଆପଣ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିବେ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମର ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ, ତେବେ ତୁମେ ଚାହିଁଲେ ବି କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ l ତେଣୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟବାନ କରିଥାଏ l

ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀ: ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ସୁଖ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ତାହା ହେଉଛି ଯଦି ପତ୍ନୀ ଭଲ ଆଚରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମନ ଅନ୍ୟାଆଡେ ନାହିଁ l ତେଣୁ, ଏହି ସୁଖ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟବାନ କରିଥାଏ |

ମିଠା କଥାବାର୍ତ୍ତା ପତ୍ନୀ: ବିଦୁର ନୀତିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ପତ୍ନୀ ମିଠା କଥା କୁହନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପରିବାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଖୁସି ରଖିବେ l ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଘରର ପରିବେଶ ସୁଖଦ ରହିବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପରିବାର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଖୁସି ହେବେ | ଯଦି ପତ୍ନୀ କଟୁ ଶବ୍ଦ କହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଅସନ୍ତୋଷର ବାତାବରଣ ରହିବ | ତେଣୁ, ଏପରି ପତ୍ନୀ ରହିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟବାନ କରିଥାଏ |

ଆଜ୍ଞା କାରୀ ପୁଅ: ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ପିଲାଟି ଭୁଲ ପଥରେ ବାହାରକୁ ଯାଏ, ତେବେ ପିତାମାତା ଏଥିରେ ଦୋଷୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ଏବଂ ଯଦି ପିଲାଟି ଜଣେ ବିଦ୍ୱାନ ହୋଇ ପରିଣତ ହୁଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଆଦେଶ ପାଳନ କରେ, ତେବେ କେବଳ ପିତାମାତା ହିଁ ପାଇଥାନ୍ତି ଏହାର ସୁଖ ସେଥିପାଇଁ ମହାତ୍ମା ବିଦୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯାହାର ପୁଅ ଆଜ୍ଞା ପାଳନ କରେ, ସେ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସମୁଖୀନ ହୁଏ ନାହିଁ l

ଟଙ୍କା ରୋଜଗାରର ଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ: ଟଙ୍କାକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଉତ୍ଥାନ-ପତନର ପରିସ୍ଥିତି ଥାଏ l ବେଳେବେଳେ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଆସିବ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ସହିତ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କଦାପି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଅର୍ଥାତ୍ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାରର ଜ୍ଞାନ ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟବାନ କରିଥାଏ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.