Press "Enter" to skip to content

ରକ୍ତଚାପ ର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଥାଏ ଏହି ସମସ୍ୟା ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିକାର ନହେଲେ ପସ୍ତେଇବେ – health tips

ବନ୍ଧୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ଵାଗତ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ କିଛି କିଛି ଖାସ ଖବର ନେଇ ଆସିବୁ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଆଜି ର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ

ଶରୀରରେ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ l ଏଥିରେ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ତଥା ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ, ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍,ଔଷଧର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ସମସ୍ୟା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ l

ଆଜିର ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଜୀବନ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି | ଏହି ରକ୍ତଚାପ କମ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ l ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପରି ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ l ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଯେପରିକି ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ବିଫଳତା l ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା, ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପକୁ ହାଇପୋଟେନ୍ସନ୍ କୁହାଯାଏ l

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ l ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବହୁତ ସରଳ,ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ l

ରକ୍ତଚାପର ସାଧାରଣ ପରିସର: ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି 120/80 l କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପରିସର 90/60 କୁ ଖସିଯାଏ ଏହା ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପର କାରଣ: ଶରୀରରେ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ | ଏଥିରେ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟ, ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ଔଷଧର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର, ବଂଶାନୁକ୍ରମିକତା,ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅନାହାର, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଏବଂ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପର କାରଣ ହୋଇପାରେ l

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ଶରୀରର ଥଣ୍ଡା, ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ, ଆଖି ଆଗରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟି, ଏକାଗ୍ରତା ନହେବା, ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରହିବା ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତଥାପି, ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ l

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ତୁମର ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କର :-

ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

ଖାଦ୍ୟରେ ଏହିପରି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍-ସି ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ ଅଛି l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଣ୍ଡା, ମାଂସ, ମସୁର ଡାଲି, ଡାଲି, ଫଳ, ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ l

ଲୁଣ: ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ l କାରଣ, ଲୁଣ ରକ୍ତଚାପ ବଢାଇଥାଏ l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁମେ ସୁପ୍ ପିକଲେ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ l ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ l ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ପାଣି ବୋତଲ ନେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.