Press "Enter" to skip to content

କୁଆଁରୀ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଗ-ର୍ଭ-ବ-ତୀ କରନ୍ତି ଏହି ଦେଶର ରାଜା ତା ପରେ ତାଙ୍କ ସହ କରନ୍ତି ଏମିତି କାମ… – special report

ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଜାରି ରହିଛି l ଏଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିମ୍ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନାହାଁନ୍ତି l ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଦେଶ କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ରାଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବିତ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି l

ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବୋଧହୁଏ ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୟାଲଟି କ୍ଷମତାରେ ଅଛି l ନିକଟରେ ରାଜା ମସବାତି ତୃତୀୟ ଦେଶର ନାମକୁ ରାଜ୍ୟ ଇସୱାଟିନୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି l

ସ୍ୱାଜିଲାଣ୍ଡରେ 53 ବର୍ଷୀୟ ରାଜାଙ୍କର 15 ପତ୍ନୀ ଅଛନ୍ତି l ତେବେ 15 ଜଣ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି l ଏଠାରେ ରାଜାଙ୍କର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ଗର୍ଭବତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଆନ୍ତି l ଯଦି ତାଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ଆସିଥିବା ମହିଳା ଗ-ର୍ଭ-ବ-ତୀ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ହୁଅନ୍ତି l

ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଆଫ୍ରିକା ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଲାଗିଛି l ଏହି ସ୍ଥାନର ରାଜା ବିଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି l ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ଗରିବ ଦେଶ କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ରାଜା ନିଜର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ଏବଂ ରୟାଲଟି କାରଣରୁ ସର୍ବଦା ଲାଇମଲାଇଟରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି l ଏଠାରେ ଯେକୌଣସି ମହିଳା ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ରାଜାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାନ୍ୟତା ପାଆନ୍ତି ଯଦି ତାହା ନହୁଏ ତେବେ ସେ ସାଙ୍ଗିନୀ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି l

ସ୍ବୀଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରାଜା ମସବତୀ ତୃତୀୟଙ୍କର 35 ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି l ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଣୀ ବିଭିନ୍ନ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା କିମ୍ବା ପ୍ରାସାଦରେ ହାସ୍ୟରସ ସହିତ ବାସ କରନ୍ତି l ସେମାନଙ୍କ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପାଇଁ ମୋଟା ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେଶର ବଜେଟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି l ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆହୁରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ରାଜାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର 125 ରାଣୀ ଥିଲେ l

15 ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଅନେକ ଉପପତ୍ନୀ

ଏହି ଦେଶରେ ରାଜାଙ୍କର 15 ପତ୍ନୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ସଂଗୀତ ଅଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ରାଜାଙ୍କୁ ଲଗାତାର ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜେ ବହୁତ ଗର୍ବର ସହିତ ବଞ୍ଚନ୍ତି l ଯେତେବେଳେ କି ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଏକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଗରିବ l ଏଠାରେ 63 ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଦୈନିକ ଆୟ ପ୍ରାୟ 100 ଟଙ୍କା l ସମାଲୋଚନା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜାଙ୍କର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ନାହିଁ l

ରାଜାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି

ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଆଘାତ ପାଆନ୍ତି l ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ରାଜକୁମାର ଗାଁକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ରାଜା ଏଠାରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ କୁମାରୀ ଝିଅମାନଙ୍କ ପରେଡ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି l ଏଥିରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଟପଲେସ୍ ରଖାଯାଏ l ଏଥିରେ ରାଜା ଯେକୌଣସି ଝିଅ ଚାହାଁନ୍ତି ସେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି l

ଏହା ସହିତ ରାଜା ଏକ ଝିଅକୁ ସ୍କୁଲରୁ ବାହାର କରି ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି l ଏହା ଆମ୍ନାଷ୍ଟେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲକୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା l ଘଟଣାଟି ହେଲା ଅକ୍ଟୋବର 18 ରେ ଜଣେ 18 ବର୍ଷର ହାଇସ୍କୁଲର ଝିଅ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା l

ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକା ମାନଙ୍କର ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି

ତାଙ୍କ ନାମ ଜେନା ମହଲାଙ୍ଗୁ l ମାଆ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ l ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ରୟାଲ ଗ୍ରାମରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ରାଜାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପତ୍ନୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି l ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ମାଆ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ l

ସେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ସେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ମାତା ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା l 2010 ମସିହାରେ ସେ ରାଣୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ l ଆମ୍ବେଦକରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା l ଏହା ପରେ ଆମ୍ବେଦକର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ରାଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଲୋକମାନେ ମହିଳା ଓ ବାଳିକା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି l

Silhouette of pregnant woman

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.