Press "Enter" to skip to content

ହନୁମାନ ଦେବେ ସବୁ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଗୁପ୍ତ ଉପାୟ – Adhyatmika

“ହନୁମାନ “ଏହା କେବଳ ନାମ ନୁହେଁ, ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ମାର୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୟର ବିନାଶକାରୀ ମହତ୍ତ୍ ମଧ୍ୟ l ହନୁମାନ ଙ୍କୁ ପୂଜା ନକରି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ହଟାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ l ଶନିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ହେଉଛି ହନୁମାନ ଙ୍କର ଦୁଇ ଦିନ ଯେତେବେଳେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଖୁସି ହୋଇପାରନ୍ତି l

ଯେଉଁଥିରେ ମଙ୍ଗଳବାରର ନିଜର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି l ମଙ୍ଗଳବାର ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ବଜରଙ୍ଗବାଲି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ l

ତେଣୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସାହସ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ଯଦି 11 ମଙ୍ଗଳବାରର ଉପବାସ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ହନୁମାନ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ରୁଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ l

ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଏକ ଦୁଖ ଦୂରକାରୀ କୁହାଯାଏ l ଏହିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ପରଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜା ସମାପ୍ତ ହୁଏ l

ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନ ପୂଜନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l ମଙ୍ଗଳବାରର ଉପବାସ ସମସ୍ତ ସୁଖ, ରକ୍ତ ବ୍ୟାଧି, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପୁଅର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ l

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ଫଳ, ଲଡୁ ଦେଇ ହନୁମାନ ଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖୁସି କରିହୁଏ l ଏହା ଭକ୍ତଙ୍କ ଦୁଖ, ରୋଗ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଦୂର କରିଥାଏ l ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ l ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଅଛି l

ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଉପବାସ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଦିନ ଲୁଣ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ଯଦି ଏହି ଦିନ ମିଠା ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ମିଠା ଖାଇବା ରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ l

ଏହି ଦିନ ଘରେ ମାଂସ ନ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ l

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହୋମ ଅନୁକୂଳ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ହୋମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ :-

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଜଣେ ବ୍ରହ୍ମଚାରି ଥିଲେ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶଠାରୁ ଦୂରରେ ରହୁଥିଲେ l ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ପୂଜା କରୁଥିବାବେଳେ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ :-

ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ହନୁମାନ ଙ୍କୁ ଓଢଣୀ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

ବଜରଙ୍ଗ ଲୀଳା ପଢ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ହନୁମାନ ଙ୍କର ପ୍ରତିମାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ଯଦି ମହିଳାମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ହନୁମାନ ଙ୍କ ପାଦରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳି ପାରିବେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.