Press "Enter" to skip to content

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ର କଳଙ୍କି ଛଡେଇ ଦେବ ଏହି ଜିନିଷ ଆଉ କଳଙ୍କି ଜିନଷ ଫୋପାଡ଼ିବା ଦରକାର ନାହିଁ – special report

ଆଜିର ଆଧୁନିକ ରୋଷେଇ ଘରେ, ଆପଣ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବାସନ ପାଇବେ l ବାସ୍ତବରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ କେବଳ ରୋଷେଇ ଘରର ବାସନରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ l ୱାଟର ଟ୍ୟାପ୍ କୃଷି ଉପକରଣ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ l ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି କରିବାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟକମ୍ ଏବଂ କୌଣସି କଳଙ୍କ ନାହିଁ

ମୂଳତ କ୍ରୋମିୟମ୍ ଫିଲ୍ମର ଏକ ପତଳା ସ୍ତର ଏହାର ପୃଷ୍ଠରେ ଅଛି ଯାହା ଏହାକୁ କଳଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ସ୍ତରକୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅପସାରଣ କରାଯାଏ ତେବେ ସେହି ଅଂଶଟି କଳଙ୍କିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲର କଳଙ୍କ ବାହାର କରିବାର ଏକ ସହଜ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ l

ଖାଇବା ସୋଡା :- ଯଦି କୌଣସି ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶରେ ଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ବେକିଂ ସୋଡା ସହିତ ବାହାର କରିହେବ l ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡାକୁ ଦୁଇ କପ୍ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବେକିଂ ସୋଡା ଏବଂ ପାଣି ମିଶ୍ରଣରେ ଘଷି ଏହାକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ l

ଯେହେତୁ ବେକିଂ ସୋଡା ଅପ୍ରାକୃତିକ ନୁହେଁ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଇସ୍ପାତରୁ କଳଙ୍କ ବାହାର କରିଦେବ l ଯେତେବେଳେ କଳଙ୍କ ଦାଗ ହଟାଯାଏ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ l ଏବେ ଏହାକୁ ଏକ ନରମ ସୂତା କପଡ଼ାରେ ପୋଛି ଦିଅ l

ଯଦି ପାତ୍ରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶରେ କଳଙ୍କ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ l ସର୍ବପ୍ରଥମେ କଳଙ୍କିତ ଷ୍ଟିଲ୍ ବାସନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ l ଏଥିରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପଦାର୍ଥ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ବେକିଂ ସୋଡା ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ l

ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ କଳଙ୍କାର ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ବେକିଂ ସୋଡା ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ l 20 ରୁ 25 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କଳଙ୍କିତ ଅଂଶକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ l କଳଙ୍କଟି ଇସ୍ପାତର ପୃଷ୍ଠ ଛାଡିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ସେଥିରେ ପାଣି ମିଶାଇ ଧୋଇ ଦିଅ l ବାସନକୁସନକୁ ଏକ ସୂତା କପଡ଼ାରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ l

ଭିନେଗାର :- ଭିନେଗାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲରୁ କଳଙ୍କ ବାହାର କରିପାରିବେ | ଏହି ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଆପଣ କଳଙ୍କିତ ସ୍ଥାନରେ ଭିନେଗାର ଲଗାଇ ଶୁଖିବାକୁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି l ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ l

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କଳଙ୍କ ଛାଡିଯିବ l ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ l ଶେଷରେ ଏକ କପଡା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସଫା କର l ତୁମେ ଦେଖିବ ଯେ କଳଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବାହାରକୁ ଆସିବ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.