Press "Enter" to skip to content

ଶରୀର ରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସ୍ତର କମିଗଲେ ଦେଖାଦିଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ – health tips

ଭାରତରେ କ-ରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର କ-ରୋନାଭାଇରସ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ବିଛଣା ମଧ୍ୟ ଖାଲି ନାହିଁ l ଏଥି ସହିତ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ l

ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କର ଏବଂ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଅନୁଭବ କର ନାହିଁ ତେବେ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ l ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ l ଏଥିପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ କ’ଣ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ l

କୋ-ଭିଡ୍ -19 ର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା-

ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ନଷ୍ଟ ହେବା ଆଜିକାଲି କୋ-ଭିଡ -19 ର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ l ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ଅକ୍ସିମିଟର ଏବଂ ସିଲିଣ୍ଡର ଷ୍ଟକ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି l ତେବେ ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେତୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ l

ଅମ୍ଳଜାନ ରକ୍ତରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଶତକଡ଼ା ମାପ କରେ ଯାହା ଫୁସଫୁସରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗକୁ ପଠାଯାଏ l ଯଦି ପରିପୃଷ୍ଠତା 94 ରୁ ଅଧିକ, ଏହା ସୁସ୍ଥ ବୋଲି ଧରାଯାଏ l କିନ୍ତୁ କୋ-ଭିଡ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ l ଏହି ଜୀବାଣୁ ରେ ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଛାତି ଫୁଲିଯିବା ର ଅଭିଯୋଗ ମିଳେ l

ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର 94-100 ମଧ୍ୟରେ ଥାଏ ତେବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି 94 ରୁ କମ୍ ପତନ ଅଛି ତେବେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡିବ l ନିରନ୍ତର ନୀରିକ୍ଷଣ କର l ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର 90 ତଳକୁ ଖସିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଗମ୍ଭୀରତାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ l ଏଥିପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ l

ରୋଗୀ କେବେ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ?

କ-ରୋନା ମହାମାରୀର ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ପ୍ରକୃତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ବୁଝିବାରେ ଅସମର୍ଥ l କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରୋଗୀର ଅଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ l ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଯଦି ରୋଗୀ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ କିମ୍ବା ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଘରେ ସୁସ୍ଥ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ l କିନ୍ତୁ ଯଦି ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ l ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l

ଯେତେବେଳେ ଅମ୍ଳଜାନ 91 ରୁ ତଳକୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ –

ଏହିପରି ଜଟିଳ ସମୟରେ, ଅମ୍ଳଜାନ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ l ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର 95 ରୁ ଅଧିକ ତେବେ ରକ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଭଲ ବୋଲି ଧରାଯାଏ l କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର 91 ତଳକୁ ଖସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଉଚିତ୍ l ଏଥି ସହିତ ଯଦି ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଘରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଚିକିତ୍ସା ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l

ଓଠ ନୀଳ ଏବଂ ଚେହେରା ରଙ୍ଗର ବୃଦ୍ଧି-

ଯଦି ରୋଗୀର ଓଠ ନୀଳ ଏବଂ ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ମୁହଁର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବର ସଙ୍କେତ ଅଟେ l ସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଚର୍ମରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଆଲୋକିତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ସେତେବେଳେ ଚର୍ମରେ ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଏ l

ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ l ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତଠାରୁ କମ୍ ଥାଏ, ସ୍ନାୟୁଗତ ଜଟିଳତାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ l ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଚକିତ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଏକାଗ୍ରତା ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ l

ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା-

ଡାକ୍ତର ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଘରେ ରହି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ l କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ, କାଶ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l ଏସବୁ କୋ-ଭିଡ -19 ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏସବୁ ଅଣଦେଖା କର ନାହିଁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.