Press "Enter" to skip to content

ନାରଦ ମୁନି କିପରି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଜନ୍ମ ଜାଣନ୍ତୁ ରହସ୍ୟ – Adhyatmika

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନେକ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ଜ୍ୟଷ୍ଠ ମାସରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଏହି ପର୍ବଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ନରଦ ଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ l ଧାର୍ମିକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ନାରଦ ଜୟନ୍ତୀ ପର୍ବ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ପ୍ରତୀପଦା ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ l ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଏଥର ମେ ମାସ 27 ମଇ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ l

ତେଣୁ, ଏକ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପ୍ରଭୁ ନାରଦ କିପରି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ l ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ନାରଦ ମୁନି ଜଗତର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ବ୍ରହ୍ମା ଜୀଙ୍କର କୋଳରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ l ତେଣୁ ସମାନ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ନାରଦ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ଗଳାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ l

ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ରାକ୍ଷୀ ଯେତେବେଳେ ରାକ୍ଷସ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଯୋଗ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଗତରୁ ଦୂରେଇ ଦେଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ l

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ବ୍ରହ୍ମା ଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ରାଜା ଦାଶ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବି ନାହିଁ l କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଝିଅ ଦେଉଛି ନାରଦ କେବଳ କାଶ୍ୟପାଙ୍କୁ ବିବାହ କଲାବେଳେ ପୁନର୍ବାର ଜନ୍ମ ନେଇ ପାରିବେ l

ପୁରାଣର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ରାଜା ପ୍ରଜାପତୀ ନାରଦା ମୁନି ଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ 2 ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ପାରିବେ ନାହିଁ l ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଏହି କାରଣରୁ ନାରଦ ବାରମ୍ବାର ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତି l ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ନାରଦାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ମଧ୍ୟ ଅଥର୍ବବେଦରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ l

ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଏକ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଯେ ନାରଦ ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ 10,000 ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ଦୁନିଆରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ଶିଖାଇଥିଲେ l ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ଭଗବାନ ସେମାନଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟି ପଥରେ ଆରୋହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ l

ଏହି କାରଣରୁ ସେ କ୍ରୋଧରେ ନାରଦ ଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ l ଯେଉଁ କାରଣରୁ ନାରଦ ଗନ୍ଧର୍ବ ପର୍ବତର ଗାନ୍ଧର୍ଭା ଯୋନୀରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ l କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଯୋନୀରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଉପବାରାନା ଥିଲା l ତାଙ୍କର 60 ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ରୂପ ହେତୁ ସେ ସବୁବେଳେ ସୁନ୍ଦର ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରୁ ଖସି ଯାଇଥିଲେ l ବ୍ରହ୍ମା ତାଙ୍କୁ ଏକ ଶୁଦ୍ଧ ଯୋନୀରେ ଜନ୍ମ ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ l

ଏସବୁ ହେତୁ ଶୁଦ୍ର ଶ୍ରେଣୀର ଚାକରାଣୀ ଭାବରେ ଏଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଜନ୍ମ ହେବା ମାତ୍ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ l ସାପ କାମୁଡ଼ାରୁ ତାଙ୍କ ମା ମଧ୍ୟ ଜଗତର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଥିଲେ l ଏବଂ ନାରଦ ଦୁନିଆରେ ଏକୁଟିଆ ରହିଲେ l କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 5 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଚତୁଃର୍ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସାନ୍ତଜନ ତାଙ୍କ ଗାଁରେ ରହିଲେ l

ନାରଦ ସାଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସେବା କରିଥିଲେ, ଯାହାର ଅନୁଗ୍ରହ ଦ୍ୱାରା ସେ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ l ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସମୟ ଆସିଲା, ନରଦା ଙ୍କର ପାଞ୍ଚଟି ଶାରୀରିକ ଶରୀର ଛାଡି ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଚକ୍ର ଶେଷରେ ସେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଭାବରେ ଦେଖାଗଲେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.