Press "Enter" to skip to content

ଗ-ର୍ଭ-ବ-ତୀ ଅଛିନ୍ତି କି ନାହିଁ ଜାଣିପାରିବେ ଏହି ୧୦ଟି ଲକ୍ଷଣରୁ ମହିଳା ମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତୁ -health tips

ତୁମେ ଜାଣିଛ କି ? ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ତୁମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଋ-ତୁ-ସ୍ରାବକୁ ଆସିଥାଏ, ତେବେ ତୁମେ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛ କି ନାହଁ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | କାରଣ ତୁମେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ତୁମର ଗର୍ଭବତୀ ଭ୍ରୁଣ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଲାଗିଥାଏ |

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ତୁମର ଋ-ତୁ-ସ୍ରାବ ହୁଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଋ-ତୁ-ସ୍ରାବ ନହେବା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ କି ନା? ଆପଣଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଅଛି କି?

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗର୍ଭଧାରଣର 10 ଲକ୍ଷଣ |

ତେଣୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗର୍ଭଧାରଣ ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବୁ | ଯଦିଓ ଋ-ତୁ-ସ୍ରାବ ବନ୍ଦ ହେବା ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷଣ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ନିଜ ଶରୀର ପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ଅଧିକ ସଙ୍କେତ ଦେଇପାରିବେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ପ୍ରତିରୋପଣ ହେତୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣା (ଗର୍ଭାଶୟ ସହିତ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ଷ୍ଟିକ୍) |

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ବିନା ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇପାରନ୍ତି | ପ୍ରତିରୋପଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ଗର୍ଭାଶୟରେ ଲାଗିଥାଏ, ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢେ |

ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ, ବେଳେବେଳେ କେତେକ ମହିଳା ବ୍ଲୀଡିଙ୍ଗ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗନ୍ତି | ଏହି ରକ୍ତସ୍ରାବ କିଛି ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଜେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ଲୀଡିଙ୍ଗ miscarriageର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

ସ୍ତ-ନ ବୃଦ୍ଧି
ସ୍ତ-ନ ଆକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀର ଲକ୍ଷଣ | ଗର୍ଭଧାରଣ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନର ପରିମାଣ ବଦଳିଯାଏ |ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ତ-ନ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବଡ ଦେଖାଯିବ ଏବଂ ସ୍ତ-ନଗୁଡିକ ଅଧିକ କଳା ଏବଂ ମୋଟା ହୋଇଯିବ |
କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା – ଗର୍ବଭସ୍ତା ମେ ଥାକାନ୍ ହୋନା |

କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ |
ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ନାମକ ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଆପଣ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି | ଥକ୍କାପଣ କମାଇବା ପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କମ୍ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଅନ୍ତୁ |
ସକାଳେ ଦୁର୍ବଳତାର ଅନୁଭବ|ଗର୍ବର ପ୍ରାରମ୍ଭ ମାସରେ ଉଠିବା ପରେ ଦୁର୍ବଳତା କିମ୍ବା ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା | ଏହାକୁ ଆମେ ସକାଳର ରୋଗ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଥାଉ |

HCG (ହ୍ୟୁମାନ୍ କ୍ରୋନିକ୍ ଗୋନାଡୋଟ୍ରୋପିନ୍) ନାମକ ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ତୁମର ସକାଳର ରୋଗ ହୋଇପାରେ |

ଅଧିକ ତୃଷାର୍ତ୍ତ –

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଶୋଷିଲା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି | ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ହେତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ |

ବାରମ୍ବାର ଶୌଚାଳୟ (ପରିସ୍ରା) ଯିବା-

ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ , ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଶୌଚାଳୟର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏଗୁଡ଼ିକ ଅତି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ | ଏବଂ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରାତିରେ ଢିପାରେ | ଶରୀରରେ ଥିବା ହରମୋନ୍ ପରିମାଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୋଇଥାଏ |

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ପ୍ରାରମ୍ଭ ଦିନରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ| ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତୁମର ଗର୍ବରେ ବଢୁଥିବା ଭ୍ରୁଣ ମଧ୍ୟ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଏ |

ଏହି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ସମସ୍ୟା ଗର୍ଭଧାରଣର ଶେଷ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ | ଗର୍ଭ ତୁମର ଗର୍ବରେ ଯେତେ ବଢେ, ତୁମକୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ | ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ, ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପ୍ରତିଦିନ କରାଯାଏ, ଧୀରେ ଧୀରେ ଏବଂ ଆରାମରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଖାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ |

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଭାବ –
ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ଆପଣ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟକୁ ପୂର୍ବରୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ, ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣ ପରେ ଭଲ ସ୍ବାଦ ମିଳେ ନାହିଁ | ପ୍ରାୟ 45% ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରଥମ ମାସରେ ଏହା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ
ଶରୀରରେ ହରମୋନର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି – ଗର୍ଭବତୀ କେ ସୁରତି ତାପମାତ୍ରା |
ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସହିତ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ପୂର୍ବରୁ, ମହିଳାମାନଙ୍କର ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଏକ ସାଧାରଣ ଅବଧିରେ ବଢେ ଯାଏ ଏବଂ ଋତୁସ୍ରାବର ଶେଷ ହେବା ସହିତ ତାପମାତ୍ରା କମିଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ତାପମାତ୍ରା ବହୁତ ଅଧିକ ଥାଏ |

ତେଣୁ ତୁମର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପାଇଁ ଏହା ଗର୍ଭଧାରଣ ଥିଲା | ତଥାପି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋତୁସ୍ରାବ ବନ୍ଦ ନହୁଏ, ତୁମେ ଗର୍ଭବତୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ କାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.