Press "Enter" to skip to content

ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର ରେ ବ୍ୟାପୁଛି ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସତ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ – Viral news

ଅ-ମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଥିଲା ଏହି କାରଣରୁ, ଶିଳ୍ପରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡିଲା l କେବଳ ଏଠାରେ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକ ବ୍ଲା-କ ଫଙ୍ଗସର କାରଣ ପାଲଟିଛି l

କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ଥର l ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଚିନି ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ଏଥର କ’ଣ ହେଲା ଯେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି l ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ବାହାରିଥିବା ପରିଣାମଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ l

ଶେଷ ଥର ପାଇଁ 2020 ରେ କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏତେ ପରିମାଣର ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲା l କିନ୍ତୁ ଏଥର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି l ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା ​l ଏହି କାରଣରୁ ଶିଳ୍ପରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡିଲା l

କେବଳ ଏଠାରେ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକ କଳା ଫଙ୍ଗସର କାରଣ ପାଲଟିଛି l ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ହୁଏତ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋଗୀଙ୍କ ନାକରେ ବ୍ଲା-କ ଫଙ୍ଗସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି l କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ହେତୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ସିଲିଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫା ନକରି ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇବାକୁ ପଡିଲା l ଅପରିଷ୍କାର ସିଲିଣ୍ଡରର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲା-କ ଫଙ୍ଗସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ l

କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ l ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି l

ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କର ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନର ସୀମିତ ସିଲିଣ୍ଡର ଥିଲା l ଅମ୍ଳଜାନର ପ୍ରଚୁର ଚାହିଦା ଦେଖି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଘରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅମ୍ଳଜାନ, ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍, ଆର୍ଗନ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଗ୍ୟାସର ସିଲିଣ୍ଡର ଗ୍ୟାସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିଲା l

ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ସିଲିଣ୍ଡର ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜେନ୍ସିଫିକେସନ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ l ତୁରନ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଗୋଦାମ ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା l ଶିଳ୍ପ ଅମ୍ଳଜାନ ଶୁଦ୍ଧତା ହେଉଛି 85–90 ପ୍ରତିଶତ l ଯାହା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲାବେଳେ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ 95 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଶୁଦ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ l

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ପାଇପଲାଇନ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ମଧ୍ୟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ପାତ୍ରରେ ସାଧାରଣ ଜଳର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ l କଣ୍ଟେନର ଅଶୁଦ୍ଧତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ବ୍ଲା-କ ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଛି l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଭାଇରଲ ଖବରMore posts in ଭାଇରଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.