Press "Enter" to skip to content

ଅବିବାହିତ ପୁଅ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖିଲେ କଣ ହୁଏ..? ଜାଣନ୍ତୁ – Adhyatmika

2021ର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ 26 ମେ ଦେଖାଯିବ l ଯଦିଓ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏହା କେବଳ ଦୂର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯିବ l ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଅବଧି 14 ମିନିଟ୍ 30 ସେକେଣ୍ଡ ହେବ l ଏହା ରାତି 3:15 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା 6:22 ରେ ଶେଷ ହେବ l

ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କେବଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର, ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଏବଂ ପୂର୍ବ ମହାସାଗରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ l ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା, ଭାରତୀୟ ଧର୍ମତତ୍ତ୍ୱରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ବିଶେଷ ମହତ୍ବ ରହିଛି l ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାର ସୁଟାକ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟ ରହିବ ନାହିଁ ତଥାପି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ତୁମେ ତୁମର ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍ l

ହନୁମାନ ଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର- ‘ଓଁ ରାମଦୁତ ନମଃ

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର- ଓଁ ନମୋ ଭଗବତ ଭାସୁଦେବ ନମଃ

ମହାଦେବଙ୍କ ଜପ: ଓଁ ନମଃ ଶିବୟ

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମନ୍ତ୍ର – ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣlୟ ନମଃ l

ଶ୍ରୀରାମ ଜପ : ସୀତାରାମ ନମଃ

ତୁଳସୀ ଗଛ ନିକଟରେ ଏକ ତେଲ ଦୀପ ରଖିବା ଉଚିତ୍ l

କଣ କରିବେନି :-

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ l

ସହାବାସ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ମିଛ କୁହ ନାହିଁ କି ଶୋଇରୁହନାହିଁ l

ପୂଜା ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ପିଆଜ-ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ଝଗଡା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ, ଦୁଖ କର ନାହିଁ l

ତୁଳସୀ ଗଛ କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କ’ଣ ହୁଏ :- ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ଆସେ ସେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀର ଛାଇ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥାଏ l ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ପୃଥିବୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ l ଏହି କାରଣରୁ, ପୃଥିବୀର ସେହି ଭାଗରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖାଯାଏ l ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସର୍ବଦା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ହୁଏ

ଅବିବାହିତ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାହିଁକି :- ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଅବିବାହିତ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଶାପ ଥିବାରୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ବିବାହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ତେଣୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରେ ଏହା ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରେମ ବିଛେଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏବଂ ବିବାହରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.