Press "Enter" to skip to content

ଓଡ଼ିଆରେ ପୋଲିସକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ? IAS QUESTION ୯୯% ଲୋକ ଫେଲ

“ଆଜିକାଲି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକଙ୍କର ସମାନ ସ୍ୱପ୍ନ ଅଛି ଯେ ସେ ପଢିବେ ଏବଂ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ହେବେ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ହେବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ | IAS ହେବାକୁ ହେଲେ ଜଣେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ | UPSC ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଯେତେକି କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ, ସାକ୍ଷାତକାର ପାସ୍ କରିବା ସେତିକି କଷ୍ଟକର ଅଟେ। IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଝାଳ ବାହାରକରି ଦିଏ | IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ସହଜ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ମନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଚକିତ କରିଦିଏ | ଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହିଁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ | ଆଜି ଆମେ ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ତାର ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହେବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଯଦି ଆପଣ ଇଂରାଜୀ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତାହେଲେ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଚଳେଇବେ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା କରିବା | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ନିଜର ଚତୁରତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପରେ ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପାଣି ଏକ କାଚ ଗ୍ଲାସରେ ଅଛି |

ମୁଁ ପିଇବି ନାହିଁ, କାରଣ ମୁଁ ଏକ ଇସ୍ପାତ ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ପିଉଛି | ଏହି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ସାକ୍ଷାତକାର ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରାଗିଯାଇ କହିଲେ ତୁମେ କଣ କରୁଛ? ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଥିଲେ, ସାର୍, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଛି। ଗ୍ଲାସ୍ ନୁହେଁ ଏଠାରେ ଜଳ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାଷା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କୌଶଳ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ କାହିଁକି ନାହିଁ?
ଉତ୍ତର- ବୋଧହୁଏ ତୁମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଜାଣିନଥିବେ କାହିଁକି ଝିଅ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ ନାହିଁ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ଏହା ତାଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ ନାହିଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏମିତି କଣ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ବିନ୍ଧିବା ବାଲା କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର- ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଜଣେ ପ୍ରାୟତଃ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମୟରେ ମନରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “କଫନ” | ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପାଇଁ କଫନ କିଣନ୍ତି ନାହିଁ

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏମିତି କଣ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ମାସରେ ଥରେ ଆସେ ଏବଂ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଇଥାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ତାରିଖ”, କାରଣ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂରଣ କରିବା ପରେ ତାରିଖ ଚାଲିଯାଏ ଏବଂ କେବଳ ମାସରେ ଥରେ ଆସେ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଅଧା ଆପଲ୍ କିପରି ଦେଖାଯାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପଚରାଯାଇଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଏକ ସରଳ ଉତ୍ତର ଅଛି | ଅନ୍ୟ ଅଧା ଆପଲ୍ ଯେମିତି ଦେଖାଯାଏ ଏକ ଅଧା ଆପଲ୍ ସେପରି ଦେଖାଯାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଓଡ଼ିଆରେ ପୋଲିସକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?
ଉତ୍ତର- ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ପୋଲିସର ନାମ ଶୁଣିଥାଉ, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀରେ ପୋଲିସ୍ କୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ତାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ? ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ରାଜକୀୟ ଜନ ରକ୍ଷଣ।”

“ପ୍ରଶ୍ନ- ଯଦି ପୁଅ ଝିଅକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଏ, ତେବେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅପରାଧ ବର୍ଗରେ ଆସେ କି?
ଉତ୍ତର- ଆଇପିସିର ଯେକୌଣସି ବିଭାଗରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ଅପରାଧ ଭାବରେ ବର୍ଗୀକୃତ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଯଦି ଜଣେ ପୁଅ ଝିଅକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଏ, ତେବେ ଏହା ଅପରାଧ ନୁହେଁ |

The girl is stressing on the job interview

ପ୍ରଶ୍ନ- ହିନ୍ଦୀରେ ସିଗାରେଟ୍ କୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?
ଉତ୍ତର: ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “ଧୂମପାନ ଦାଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଗରମ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ରିଜ୍ ହେଉଥିବା ଜିନିଷ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର- ଯଦି ଅଣ୍ଡା ଗରମ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯିବ

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.