Press "Enter" to skip to content

ଏମିତି କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ତେବେ ସାବଧାନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କାଙ୍ଗାଳ – Chanakya niti

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ମହାନ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ନୀତିଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି l ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ l

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୈତିକତାରେ ଏପରି ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି ଯାହା ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ବାଟ ଦେଖାଏ l ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଏ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ବିଚଳିତ ହେବାକୁ ପଡ଼େନାହିଁ l

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ରାଜନେତା ତଥା କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ନୀତି ଆଧାରରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଶିଶୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗୁପ୍ତ ସମ୍ରାଟ କରିଥିଲେ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆ ତାଙ୍କ ନୈତିକତାରେ ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି l ଚାଣକ୍ୟ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗକୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରେ l

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି l ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଏପରି ଯେ ସେ ଜଣେ କାଙ୍ଗାଳ ହୋଇଯାଏ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ କାଙ୍ଗାଳ ହୋଇଯାଆନ୍ତି l

ଘରେ କଳହ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ :- ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଘର ଭିତରେ ସବୁବେଳେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ କିଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ l ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧନ ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏପରି ଘର ଭିତରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ଘରର ପରିବେଶ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବା ଉଚିତ କାରଣ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ପରିବେଶ ଶାନ୍ତ ରହିଥାଏ l

ଯେଉଁମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ :- ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କାଙ୍ଗାଳ ହୋଇଯାଆନ୍ତି କାରଣ ଧନ ଦେବୀ ମାତା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ନିଆଯାଏ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଦୌମଇଳା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ l

ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ :-

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆଦୌଟଙ୍କା ନାହିଁ l ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯାଆନ୍ତି l ଏହି କାରଣରୁ ଜଣେ ସର୍ବଦା ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସାନମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଉଚିତ୍ l

ଯଦି ଘରେ କୌଣସି ପୂଜା ନଥାଏ ତେବେ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ l ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୈତିକତା ଅନୁଯାୟୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ପୂଜାପାଠ ହୁଏ ନାହିଁ, ସେଠାରେ ସକାରାତ୍ମକତା ନାହିଁ l

ଏପରି ଘର ଭିତରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ l ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା l ସେଥିପାଇଁ ଘର ଭିତରେ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ l ଯଦି ଆପଣ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସଙ୍କଟରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପୂଜା ପାଠ କରନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.