Press "Enter" to skip to content

ଝିଅଙ୍କର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ଚିପିଲେ ନରମ ଲାଗେ ୯୯% ଲୋକ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ଫେଲ – IAS QUESTION

ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକଯୁବତି ଦେଶ ତଥା ସମାଜର ସେବା କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି, କାରଣ ଏହି ଆଇଏଏସ୍ ଏକ ବହୁତ ଭଲ କାମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଆଇଏଏସ୍ ହେଉଛି ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହା ଯୁବକ ଯୁବତିମାନେ ପାଇବାକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା , କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିବେ

ଏହି ପରୀକ୍ଷାଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯଦି ଆପଣ IAS ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସଠିକ୍ ରଣନୀତି ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ, କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସ୍ଥିର ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ତୁମର IAS ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ତେବେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହେବ |

ବାସ୍ତବରେ, IAS କିମ୍ବା IPS ହେବାକୁ, କେବଳ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, ପ୍ରି-ମେନ୍ସ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆୱ୍ହନ | IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହା ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆମର ଝାଳ ବୋହିଥାଏ, ପ୍ରାୟତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବିଫଳ ହୁଏ, IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଅତି ସରଳ କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଦେବା ସହଜ ଅଟେ |

ଏହା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ, ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପରିଣତ କରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ଏହି ସରଳ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦି ଆପଣ IAS କିମ୍ବା IPS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି | , ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର |

ପ୍ରଶ୍ନ 1- ମୟୂର ଏକ ପକ୍ଷୀ ଯାହା ଅଣ୍ଡା ଦେଇ ନଥାଏ, ତେବେ ମୟୂର ଶିଶୁମାନେ କିପରି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି?

ଉତ୍ତର- ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖୁଛ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ମନ ବୁଲିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଦେଖ, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସହଜରେ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରିବ, ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପୁରୁଷ ମୟୂର” | କଦାପି ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସର୍ବଦା ମହିଳା ମୟୂର ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ |
ପ୍ରଶ୍ନ ୨- ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ “ଯଦି ଆପଣ ଦିନେ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ଜାଣିବେ ଯେ ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଅଟନ୍ତି?”

ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖିବା ପରେ, ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ହେବି ଏବଂ ଏହି ଭଲ ଖବର ମୁଁ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କହିବି ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକାଠି ଖୁସି ପାଳନ କରିବୁ ”


ପ୍ରଶ୍ନ 3- ଯଦି କାନ୍ଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 8 ପୁରୁଷ 10 ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ କେତେ ସମୟ ଲାଗିବ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଟି ମନ-ଚମତ୍କାର, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରଟି ବହୁତ ସରଳ “ଏହି କାନ୍ଥଟି ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇସାରିଛି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କୌଣସି ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ |”

ପ୍ରଶ୍ନ 4- ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ମେ ମାସରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାର ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଏ, ଏହା ଏକ ଅତି ସହଜ ପ୍ରଶ୍ନ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ କେବଳ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏବଂ ମେ’ରେ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ | ହଁ, ମେ ହେଉଛି ଏକ ସହରର ନାମ “

ପ୍ରଶ୍ନ 5- ପାରାସୁଟ୍ ବିନା ବିମାନରୁ ଡେଇଁବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡ ବଞ୍ଚିଥିଲେ, ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ବିମାନ ଉଡୁ ନଥିଲା ବରଂ ନିଜେ ରନୱେରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରଶ୍ନ 6- ଏମିତି କ’ଣ ଅଛି ଜଳଖିଆ ରେ ଆପଣ ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ (ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ) ଜଳଖିଆ ପାଇଁ କଦାପି ଖାଇହେବ ନାହିଁ |
ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 8 ଦିନ ଶୋଇବା ବିନା କିପରି ବଞ୍ଚିପାରିବ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ରାତିରେ ଶୋଇଥାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ – 7- ଝିଅଙ୍କର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ଚିପିଲେ ନରମ ଲାଗେ…

ଉତ୍ତର – ଗାଲ

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.