Press "Enter" to skip to content

ଏହି 4 ଜଣ ସୀତା ମାତାଙ୍କ ଅଭିଶାପରେ ଏବେ ବି ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି – Purana katha

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ ଭଗବାନ ରାମ ଏବଂ ସୀତା ଙ୍କ ରୂପରେ ପରିଚିତ ହେଲେ l ଏବଂ ରାଜା ଦଶରଥ ଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ସେମାନେ ପିଣ୍ଡାଦାନଵ ପାଇଁ ବିହାରର ବୋଧ ଗୟା ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେ ସୀତା ମାତାଙ୍କୁ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେବାକୁ ପଡିଲା

ଏବଂ ସୀତା ମାତା ଅଭିଶାପ ଦେଇଛନ୍ତି ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି l କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଇଚ୍ଛା କରି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏହି ଅଭିଶାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୀତା ମାତା ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିବା ଚାରି ଜଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା l

ବୋଧ ଗୟାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ପିନ୍ଦଦାନ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଭାଇ ବିଳମ୍ବ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ପିନ୍ଦଦାନର ସମୟ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଥିଲା l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜା ଦଶରଥ ନିଜେ ଦେଖା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଭୋକିଲା ଅଛନ୍ତି

ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ଆସିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ତେଲ ଏବଂ ଚାଉଳ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଦେବେ କିନ୍ତୁ ରାଜା ଦାଶରଥା ଅପେକ୍ଷା କଲେ l ଏହା କରିବାକୁ ରାଜି ହେବା ପରେ ସେ ସୀତା ମାତାଙ୍କୁ ଫାଲଗୁ ନଦୀ କୂଳରେ ପିଣ୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ l

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀତା ମାତା ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମ କରିଥିଲେ l ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପିଣ୍ଡ ପାଳନ କରିବା ସମୟରେ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବଟ ଗଛ, ଗାଇ, ତୁଳସୀ ଗଛ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏବଂ ଫାଲ୍ଗୁ ନଦୀ ଦେଖିଥିଲେ l

ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ରାମ-ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଫେରି ଆସି ପିଣ୍ଡଦାନ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ ସୀତା ମାତା କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପିଣ୍ଡଦାନ କୁ ନିୟମ ର ସହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ପଚାରିବା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି, କେବଳ ବଟ ବୃକ୍ଷ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତେ ମିଛ କହିଛନ୍ତି l ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସୀତା ମାତା ପିଣ୍ଡଦାନ ଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି l

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ନିଜେ ପିଣ୍ଡଦାନର ସତ୍ୟତା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସୀତା ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ସହ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ସୀତାଙ୍କ ସତ୍ୟତା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଗଲା l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀତା ମାତା ସେହି ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଭାବରେ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ l ସୀତା ମାତା ଫାଲ୍ଗୁ ନଦୀକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଗୟାରେ କେବଳ ନଦୀ ପୃଥିବୀରୁ ତଳକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବ l

ଗାଇକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଗାଈ କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପୂଜା କରାଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ | ତୁଲସୀ ଗଛ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲା ଯେ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଛାୟା ରେ କେଭେ ବଢିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ବ୍ରାହ୍ମଣ କେବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ l ଏହା ପରେ ସୀତା ମାତା ବଟ ଗଛକୁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦାନ କଲେ ଯେ ଯିଏ ଗୟାରେ ପିଣ୍ଡଦାନ ଦେବାକୁ ଆସେ, ସେ ମଧ୍ୟ ବଟ ଗଛକୁ ପିଣ୍ଡଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ l ଏହି ଚାରିଜଣ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଶାପର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.