Press "Enter" to skip to content

ମୋୖସୁମୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ରେ କେବେ ପହଞ୍ଚିବ? ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦେଲା ବଡ଼ ସୂଚନା Weather Update

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ମୋୖସୁମୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବଡ ଅଦ୍ୟତନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି l ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ମୋୖସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ l ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ 31 ରେ କେରଳ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି l

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋୖସୁମୀ (ଜୁନ୍-ସେପ୍ଟେମ୍ବର) ସମୟରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ସାଧାରଣ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ରହିଛି l ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋୖସୁମୀ ସମୟରେ 96-104 ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି l

ଓଡ଼ିଶାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ 31 ମଇରେ ଅକାଳରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ l ଜୁନ୍ ରେ ସାଧାରଣତ ମୋୖସୁମୀ ରାଜ୍ୟରେ ପଡେ l ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି l ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ 31 ରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି l

ଭାରତୀୟ ମୋୖସୁମୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମୋୖସୁମୀ ବର୍ଷା ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ମୋୖସୁମୀ ପବନ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଆଡକୁ ଗତି କରିଥାଏ l ନୂତନ ସାଧାରଣ ମୋୖସୁମୀ ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ମେ 22 ରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ପହଞ୍ଚିବ l ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଧାରଣ ମୋୖସୁମୀ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ବିଭାଗ l

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ମୋୖସୁମୀ ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଗଲାବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ l ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ପ୍ରାୟ 7 ଦିନର ମାନକ ବିଘ୍ନ ସହିତ ଜୁନ୍ 1 ରେ କେରଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି l ଓଡ଼ିଶାରେ ରେ ମୋୖସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ ପାଇଁ IMD 2005 ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଜାରି କରିଆସୁଛି l

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗତ 16 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟର (2005–2020), ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋୖସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର IMD ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପୂର୍ବାନୁମାନ 2015 ବର୍ଷ ବ୍ୟତୀତ ସଠିକ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି l ଓଡିଶା ଉପରେ 2021 ର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ଆସିବା ପରେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡିଶା ଉପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ତାରିଖ 31 ମଇ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ମାଇନସ୍ 4 ଦିନର ମଡେଲ ତ୍ରୁଟି ସହିତ l

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଏପ୍ରିଲରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା। ଜୁନ୍ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ହେବ। ପୃଥିବୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ମାଧବନ ରାଜୀବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ so ସୁମୀର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ହାରାହାରି (LPA) 98 ପ୍ରତିଶତ ହେବ ଯାହା ସାଧାରଣ ପରିସରକୁ ଆସିଥାଏ।

ରାଜୀବ କହିଥିଲେ ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋୖସୁମୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। LPA ର 96-104 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଏମଡି ଆଜି 2021 ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମ so ସୁମୀ ବର୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲଙ୍ଗ ରେଞ୍ଜ ପୂର୍ବାନୁମାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମୋୖସୁମୀ ବର୍ଷା (ଜୁନ୍ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର) ଦୀର୍ଘ 96 ରୁ 104 ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ମୋୖସୁମୀ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୋୖସୁମୀ ପ୍ରଥମେ କେରଳର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗକୁ ଆସିଥାଏ, ସାଧାରଣତ ଜୁନ୍ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଛକୁ ଯାଇଥାଏ |

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମୋୖସୁମୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା 40% ଥିବାବେଳେ ମୋୖସୁମୀର 21% ସମ୍ଭାବନା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ। ଏହା କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ଯାହା IMD ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from BREAKING NEWSMore posts in BREAKING NEWS »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.