Press "Enter" to skip to content

ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ବେଶୀ ବିପଦ ଜାଣନ୍ତୁ – Breaking news

କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ରୋଗ ହେଉଛି କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ l ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନାହିଁ, ଆପଣ କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଛନ୍ତି l ଆପଣ ଏହି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ l

ଏହି ରୋଗ କ’ଣ ଏହା କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ l ପ୍ରତିରୋଧର ପଦ୍ଧତି କ’ଣ ଏବଂ କ’ଣ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବା ଉଚିତ ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଟାଇମ୍ସ ଗ୍ରୁପର ମିରର୍ ନୋ ଡକ୍ଟର ସମୀରନ୍ ପଣ୍ଡା ହେଡ୍- ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଡିଭିଜନ୍, ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ସହିତ କଥା ହୋଇଥିଲେ l ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ l

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍, ଯେପରି ନାମ ସୂଚାଇଥାଏ ଫଙ୍ଗସ୍ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ l ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ତୁମ ପାଖରେ କିପରି ପହଞ୍ଚେ? ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଧୂଳି, ଧୂଳି ଅଞ୍ଚଳରେ କିମ୍ବା ଏକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି l ପ୍ରଦୂଷଣ ଅଧିକ ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ l ଏହା ନିଶ୍ୱାସରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚେ l

କିଏ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି – ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଅଛି ଯେପରିକି କର୍କଟ କିମ୍ବା କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗ, କିମ୍ବା ଆର୍ଗନ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ବିମେରୀର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ l

ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଏହା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ l ଯେଉଁ ରୋଗରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରିଡ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ସେହି ରୋଗ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଥାଏ l ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନଥାଏ ତେବେ କଳା ଫଙ୍ଗଲ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ l

ଏହି ରୋଗକୁ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ – ଯଦି ଆପଣ କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଜିତି ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହି ରୋଗ କିପରି ଖୋଜିବେ l ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ଯେପରିକି ବେଳେବେଳେ ଜ୍ୱର ହୁଏ, ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଫ୍ଲେଗ୍ମର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, ବେଳେବେଳେ ଅନ୍ୟ କିଛି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ ଯେ ଆପଣ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ? ଆପଣ ବାମାରୀକୁ କିପରି ଚିହ୍ନିବେ?

କାଶ ହେତୁ ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତସ୍ରାବ କରୁଛନ୍ତି କାଶ ସମୟରେ ସ୍ନାୟୁରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଉ କିମ୍ବା କଳା ରଙ୍ଗର ଫ୍ଲେଗମ୍ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ସରଳ ସଂକ୍ରମଣ ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହା କଳା ଫଙ୍ଗସର ପରିଚୟ ହୋଇପାରେ l

ବିଶେଷକରି ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି, ତେଣୁ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା l

ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା – ଯଦି ଆପଣ କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନୁହେଁ, ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ l ତୁମେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେଉଁଠାରେ ବାୟୁରେ ଅଧିକ ଧୂଳି ଏବଂ ମଇଳା ଥାଏ l

ଯଦି ଆପଣ ଚାଷ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ ଘରର ଛୋଟ ବଗିଚା ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମାସ୍କ, ଗୁଲାବ ପିନ୍ଧି କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ l ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଏହି ରୋଗର ବିପଦରେ ପକାଉଛନ୍ତି l

ଯଦି ଚିକିତ୍ସା ଠିକ୍ ସମୟରେ କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ଆଖି ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିପଦରେ ସମୁଖୀନ ହେବ l ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ l

ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ l ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଖରାପ କରିଥାଏ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from BREAKING NEWSMore posts in BREAKING NEWS »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.