Press "Enter" to skip to content

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ – Special report

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହୁଏ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗ୍ୟ ଥିବାବେଳେ କେତେକ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ l ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏପରି କିଛି ରୋଗ ଅଛି ଯାହା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ l

କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ କୋଟିରେ ଥାଏ, ତେବେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ l ଏକ ବିରଳ ରୋଗ ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ ତିଆରି ହୋଇଛି l ଗୋଟିଏ ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ 1.79 ମିଲିୟନ୍ ଅଟେ l

Zolgensma, a new drug approved by the FDA Friday, costs more than $2 million.

ତେବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ସବୁ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବ ଏହି ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ l ଏହି ଔଷଧ କୁ ଜୋଲଗେନ୍ସମା କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଯେଉଁ ରୋଗ ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରାଯାଏ ଏହାକୁ ମେରୁଦଣ୍ଡ ମାଂସପେଶୀ ଆଟ୍ରୋଫି କୁହାଯାଏ l ଇଂଲଣ୍ଡର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା SMA ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି | ଏହି ଔଷଧକୁ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା l

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଇଂଲଣ୍ଡରେ SMA ସହିତ ପ୍ରାୟ 80 ପିଲା ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ରୋଗ ଶିଶୁର ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ପକ୍ଷାଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ l ଶରୀରରେ ଜିନ୍ ଅଭାବରୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ l କିନ୍ତୁ ଏହି ଔଷଧ SMA ର ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l

ଏହି ଜିନ୍ ର ଅଭାବର ଚିକିତ୍ସାରେ ଜୋଲଗେନ୍ସମା ଔଷଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ l ଏହି ଏକକ ମାତ୍ରା ଶରୀରରେ ନିଖୋଜ ଜିନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଶିଶୁର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମରାମତି କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ସମସ୍ତେ ଏପରି ମହଙ୍ଗା ଔଷଧ କିଣି ପାରିବେ କି..? ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ କମେଣ୍ଟ ରେ ଜଣାନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.