Press "Enter" to skip to content

କ-ରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି..? ସାବଧାନ -Special report

ଏହି ସମୟରେ ସାରା ଦେଶରେ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରି ମହାମାରୀ ଚାଲିଛି l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ-ରୋନା ରୋଗର ନୂଆ ମାମଲା ବାହାରକୁ ଆସୁଛି ଏବଂ ହଜାର ହଜାର କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମଧ୍ୟ କ-ରୋନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତୁଛନ୍ତି |

ଏହି ସମୟରେ, ଯେଉଁମାନେ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ହଁ ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋ-ଭିଡ -19 ରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଧିକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ l

ଯଦିଓ କୋ-ଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ଲୋକମାନେ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କ’ଣ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ବିଷୟରେ ଆମେ କହିବୁ l ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ତୁମ ଦାନ୍ତ ଘଷିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ l ଯଦିଓ ଆପଣ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଶୁଣିବାକୁ ଟିକେ ଅଜବ ମନେ କରିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ କ-ରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତରେ ବିପଜ୍ଜନକ ଭାବରେ ବ୍ୟାପୁଛି l ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କ-ରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ l ଅବଶ୍ୟ, କୋ-ଭିଡ ଟିକା ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି | କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |

କୋ-ଭିଡ୍ 19 ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ନୂତନ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ l ଏହା କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଘରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ l ଯେଉଁମାନେ ସମାନ ୱାଶରୁମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି l

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଆକାଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର କନସଲଟାଣ୍ଟ ଡାକ୍ତର ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଥଣ୍ଡା କାଶ ଏବଂ ଫ୍ଲୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ବଦଳାଇ ବହୁତ ଲାଭବାନ ହେବେ l ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୋ-ଭିଡ୍ -19 ଅଛି, ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର 20 ଦିନ ପରେ ତୁମର ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ଏବଂ ଜିଭ ବ୍ୟବହାର ଜିନଷବଦଳାଇବା ଉଚିତ l

ଏଥି ସହିତ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ବଦଳାଇବା ପଛରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗଢ଼ି ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ଉପର ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ l ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗାର୍ଗଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା ପାଟିରେ ଜୀବାଣୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l

ଏଥିସହ, ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପାଚନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ରଶ୍ କରନ୍ତୁ l ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶକୁ ଜୀବାଣୁମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ପାଟିର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆବଶ୍ୟକ l ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ l

ବିଜ୍ଞାନ କ’ଣ କହିଥାଏ?

ଆପଣ କୋ-ଭିଡ -19 ରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ପାଚନ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ଏବଂ ଜିଭ ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l WHO ଅନୁଯାୟୀ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଟିରୁ ଛିଙ୍କିବା କାଶ ହେବା କିମ୍ବା ଚିତ୍କାର କରି ଏହି ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ l କାରଣ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ଦେଖାଯାଏ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବାହାରିବା ପରେ ଏହା ବାୟୁକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.