Press "Enter" to skip to content

ଦୁନିଆର ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଦୁଇଟି ସମୁଦ୍ର ଏକାଠି ହୋଇ ମଧ୍ୟ ମିଶି ନଥାନ୍ତି – Special report

ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ଜମି ଏବଂ 70 ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ଉପସ୍ଥିତ l ସ୍ଥଳ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଆଖିରେ ଦେଖିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତିର ଚରିତ୍ରକୁ ଦେଖିଵା ସମ୍ଭବ l ପୃଥିବୀରେ ଦୁଇଟି ମହାସାଗରର ସୀମା ଏପରି ଯେ ସେମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହି l

ଯିଏ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖେ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଏ | କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ବୋଲି ଭାବନ୍ତି | ଆଚ୍ଛା, ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ l ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଜାଣିବେ ଆପଣ ଅଧିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ l

ହଁ, ଆଲାସ୍କା ଗଲ୍ଫରେ ଭାରତ ମହାସାଗର ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଦୁଇ ମହାସାଗରର ଜଳ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇନଥିବାରୁ ଉଭୟଙ୍କ ମିଳନର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ନିଆରା ଅଟେ | ଉପର, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ପରି ଦେଖାଯାଏ l

ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଯାଉଥିବା ଜଳ ଜାହାଜରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ l ଯେତେବେଳେ ଆକାଶରୁ ଦେଖାଯାଏ, ଏହା ସୀମା ରେଖା ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦେଖାଯାଏ l ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ହାଲୁକା ନୀଳ ଜଳ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲେସିୟରରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଦୂର ସମୁଦ୍ରରୁ ଗଭୀର ନୀଳ ଜଳ, ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କ ମିଳନ ସ୍ଥଳରେ ଫୋମର କାନ୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସ୍ଥାନର କିଛି ଭଲ ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି l ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି l

ବାସ୍ତବରେ, ଉଭୟଙ୍କ ପରସ୍ପରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯିବାର ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ଅଛି l ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜଳର ଘନତା ଏବଂ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ସହିତ ଜଡିତ l ସମସ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଲୁଣ ଏବଂ ମଧୁର ଜଳର ବିଭିନ୍ନ ଘନତା ଏବଂ ସେଥିରେ ଥିବା ଲୁଣ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଜଳ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇନଥାଏ l

ଗ୍ଲେସିୟରରୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଜଳ ହାଲୁକା ନୀଳ ଏବଂ ଲୁଣହୀନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ମହାସାଗରର ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୁଣିଆ | ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ ଭିନ୍ନ ଘନତା ହେତୁ ଏହି ଦୁଇ ମହାସାଗରର ଜଳ ପୂରଣ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜଳ ଧକ୍କା ହୁଏ, କିଛି ଫ୍ରୋଟ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି ଫ୍ରୋଟ୍ ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ ଏକ ସୀମା ପରି ଦେଖାଯାଏ l ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ଲୁଣିଆ ଜଳ ଏବଂ ଲୁଣିଆ ଜଳର ବିଭିନ୍ନ ଘନତା ହେତୁ ଦୁଇ ଜଳର ରଙ୍ଗ ପରସ୍ପରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ l ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ବାସ୍ତବରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଚକିତ କରିଛି l

ଦୁନିଆର ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ କେତେକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଜଡିତ କରନ୍ତି | ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଭିଡିଓରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଧର୍ମ ସହ ଜଡିତ ହୋଇଛି l

ଯଦି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରାଜି ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆଦ ନୁହେଁ, ଏବଂ ଏହି ଦୁଇ ମହାସାଗର କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟନ୍ତି l ସମୁଦ୍ରର ଉପର ପୃଷ୍ଠରେ ବିଭିନ୍ନ ଘନ ଜଳର ଧକ୍କା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କାନ୍ଥ ଦୁଇଟି ମହାସାଗରର ପୃଥକତାର ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.