Press "Enter" to skip to content

LIC ରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ଅଛି କି ହୋଇଜାନ୍ତୁ ସାବଧାନ ନଚେତ ଅସୁବିଧାରେ ପଡି ପାରନ୍ତି – breking news

ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ବୀମା ପଲିସି ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରାହକ ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ କିଛି ନୀତି ଅଛି ଯାହା ନୀତିଧାରୀମାନେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି |

ଯଦି ଆପଣ ଏକ LIC ପଲିସି ଧାରକ ଅଟନ୍ତି କିମ୍ବା ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସହଜରେ ତାହା ଘରେ ବସିଥିବାର କିମ୍ବା ନ ପାଇ ପାରିବେ | ଅନାବଶ୍ୟକ ରାଶି ବା ବକେୟା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ସହିତ ସଂଗୃହିତ ରାଶି, ପଲିସି ଦାବି କିମ୍ବା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି ନୁହେଁ |

ଲାଇଫ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବକେୟା ଦାବି କିମ୍ବା ଏହା ସହିତ ବକେୟା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ | ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି ବିଷୟରେ LIC ୱେବସାଇଟରୁ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ LIC ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ପଲିସି ନମ୍ବର, ପଲିସି ଧାରକଙ୍କ ନାମ, ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଏବଂ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ନମ୍ବରର ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ପଲିସି ନମ୍ବର ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଇଚ୍ଛାଧୀନ କିନ୍ତୁ ପଲିସି ଧାରକଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା | ଯାହା ବିନା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ |ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣଙ୍କର ବକେୟା ସନ୍ତୁଳନ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ପ୍ରଥମେ LIC ମୂଳପୃଷ୍ଠାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ |
ଆପଣଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଠାର ନିମ୍ନରେ ଲିଙ୍କ୍ ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ |
ଯଦି ତୁମେ ଏହାକୁ ଖୋଜିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ମୂଳପୃଷ୍ଠାର ଡାହାଣ କୋଣରେ ଥିବା ‘ସନ୍ଧାନ’ ଟ୍ୟାବରେ ‘‘Unclaimed Amounts’ ଟାଇପ୍ କରନ୍ତୁ |


କିମ୍ବା ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ https://customer.onlinelic.in/LICEPS/portlets/visitor/unclaimPolicyDues/UnclaimPolicyDuesController.jpf।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ବିବରଣୀ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର LIC ପଲିସିରେ ଆପଣଙ୍କର କିଛି ଅନାବଶ୍ୟକ ବୀମା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କିମ୍ବା ହିତାଧିକାରୀ ସିଧାସଳଖ LIC ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ ଏବଂ ରାଶି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | କମ୍ପାନୀ ତା’ପରେ KYC ପରି ଆନୁଷ୍ଠାନିକତା ସମାପ୍ତ କରେ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଦେୟ ଦେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ କୌଣସି ଠକ ଦାବିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ KYC ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ |

ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତି ନୀତି ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି | ଅନେକ ସମୟରେ ନାମାଙ୍କନକାରୀ ଏପରି ବୀମା ପଲିସି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | କିମ୍ବା ନୀତି ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | ଏହି ଉପାୟରେ, ନିର୍ଭରଶୀଳମାନେ ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ରାଶି ଦାବି କରିବାକୁ ସ୍ଥିତିରେ ନାହାଁନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ନୀତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନୀତି ସହ ଜଡିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ କେଉଁଠାରେ ରଖାଯାଏ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ନୀତିରେ ନାମାଙ୍କନ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

More from BREAKING NEWSMore posts in BREAKING NEWS »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.