Press "Enter" to skip to content

ଚାଇନା 6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କ-ରୋନା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା ମିଳିଲା ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ – breking news

ଯେହେତୁ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି, ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ଚୀନ୍ର ଦୋଷ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ 2015 ପରଠାରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଜୀବାଣୁକୁ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା l

ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷ କରିଛି l ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଗତ ବର୍ଷ ଧରି SARS ଜୀବାଣୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି l ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ 2015 ପରଠାରୁ କରୋନାର ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଥିଲେ l

ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ରଖିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ଏହାକୁ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବା l ଜୀବାଣୁ କିପରି ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ l

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଥିଲା l କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ସେପରି ନୁହେଁ l ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ-ରୋନା ଅନୁସନ୍ଧାନ ମାମଲାରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟତ ମୁହଁ ଫେରାଇଥାଏ l

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ରବର୍ଟ ପୋଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି ବୋଲି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ l ଚାଇନାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜରେ ଯାହା ଲେଖାଯାଇଛି ତାହା ସଠିକ୍ ଅଟେ l ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜରୁ ସେଠାକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମନରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ଆମେ ଜାଣିପାରୁ l

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଚୀନ୍ କ-ରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଉପରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହାର ନାମ ଚାଇନାର ଜୀବାଣୁ ରଖିଲେ।

ଏଥି ସହିତ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଚାଇନାକୁ କ-ରୋନା ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଚାଇନାକୁ କ-ରୋନା ଭାଇରସ ଦୋଷୀ ସ୍ୱରୂପ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କ’ଣ?

ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏସବୁ ଚୀନ୍‌ର କୌଶଳ? ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଦୁନିଆରେ ବିନାଶ ବିସ୍ତାର କରି ସେ ନିଜକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ବିନା ପ୍ରମାଣରେ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବା କଷ୍ଟକର l କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ପ୍ରଥମେ ଚାଇନାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from BREAKING NEWSMore posts in BREAKING NEWS »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.