Press "Enter" to skip to content

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେଲେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କେଉଁ କ୍ଷତି କରିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ – special report

ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି। ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ |
ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି, ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ ଏବଂ PCOD ଭଳି ସମସ୍ୟା ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି

ଅନେକ ଲୋକ ଏ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଯାହା ବିଷୟରେ ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁକୌଣସିଟି ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଉନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଗମ୍ଭୀର ହେବା ଉଚିତ୍ | ବାସ୍ତବରେ,

ଯଦି ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି,ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଥାଇପାରେ ଯାହା ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ଅଟେ | ଗର୍ଭାଶୟ ହେଉଛି ଆମର ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ଖାଲି ମୋତି ଆକୃତିର ଅଂଶ ଯେଉଁଠାରେ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ବାସ କରନ୍ତି |

ଆପଣ ହୁଏତ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଶୁଣି ନଥିବେ | ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ଭଳି ସାଧାରଣ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଆପଣ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି 4 ଫେବୃଆରୀ ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ 2021 ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଆଜି ଏହି ଦିନ ଆମେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା | ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ କ’ଣ?ଯେତେବେଳେ ଗର୍ଭାଶୟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଟ୍ୟୁମରର ରୂପ ନିଅନ୍ତି, ଏହାକୁ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ କୁହାଯାଏ | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ପ୍ରାୟତ 50 50 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯେହେତୁ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ PCOD ର ସମସ୍ୟା ବଢୁଛି, ଏହି ସମସ୍ୟା 30 ରୁ 35 ବର୍ଷର ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇପାରେ | ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନେକ ଥର ହରମୋନ୍ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ଥେରାପି କରିସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟର ପ୍ରକାର |

ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ୍ କରସିନୋମା: ସରଳ ଭାଷାରେ, ଆମେ ଏହାକୁ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ବୋଲି କହିପାରିବା | ଆମ ଗର୍ଭାଶୟର ଭିତର ଅଂଶରେ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ୍ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଅଂଶରେ କର୍କଟ ରୋଗକୁ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ୍ କରସିନୋମା କୁହାଯାଏ।

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟର କାରଣ କ’ଣ?ଯଦିଓ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ, ତଥାପି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଖରାପ ଜୀବନଶୌଳୀ କାରଣରୁ ମେଦବହୁଳତା, PCOS, ହରମୋନର ଅସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ ଟାଇପ୍ 2 ରୋଗ, ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ଇତ୍ୟାଦି କେତେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଏହା ପଛର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି | ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ମୋଟା ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ଯୋନୀ ନିଷ୍କାସନ |ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା |

ଗର୍ଭାଶୟ ବୃଦ୍ଧି ସହବାସ ସମୟରେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା |ବିନା କାରଣରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ | ପେଟ, ଗୋଡ ଏବଂ ପିଠି ଇତ୍ୟାଦି ନିମ୍ନ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା | ଋତୁସ୍ରାବ ପରେ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତସ୍ରାବ | ହଠାତ୍ ଭାରୀ ଋତୁସ୍ରାବ |

ଏହା ହେଉଛି ଉପଶମ |ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ | ବାୟୋସ୍ପି କିମ୍ବା ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ସହିତ ତୁମର ଡାକ୍ତର ତୁମର କର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ସିଟି ସ୍କାନ୍ ହୋଇପାରେ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତର ଆପଣଙ୍କୁ ରେଡିଏସନ୍ ଥେରାପି କିମ୍ବା ହିଷ୍ଟେରେକ୍ଟୋମି ସର୍ଜରୀ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ |ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ହରମୋନ୍ ଥେରାପି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ |ଏହିପରି ଭାବରେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବେ |

ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ |ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଚାଲିବା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ |ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ |ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |ଯଦି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.