Press "Enter" to skip to content

ଗ-ର୍ଭଧାରଣ ବେଳେ ପ-ରିଅ-ଡ ହେଲେ କଣ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ – Health tips

ଗ-ର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗର୍ଭାଶୟ ସାଂଯୋଗ ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ମାସରେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ସମାପ୍ତ ହୁଏ l ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଦିନ ପରି ଏକ ସମୟ ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ l

କିନ୍ତୁ ଗ-ର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଅବଧି ପରି, ର-କ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ଥାଇପାରେ l କେତେକ ମହିଳାଙ୍କର ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାସରେ ର-କ୍ତସ୍ରାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟା କୁହାଯାଏ ଯାହାକୁ ଡେସିଡୁଆଲ୍ ର-କ୍ତସ୍ରାବ କୁହାଯାଏ l ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ର-କ୍ତସ୍ରାବର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଗର୍ଭାଶୟ ସାଂଯୋଗ ର କିଛି ଅଂଶ ଶେଷ କରେ l

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରାରମ୍ଭ ମାସରେ ଅବଧି ପରି ସାମାନ୍ୟ ର-କ୍ତସ୍ରାବ ଦେଖିପାରିବେ l କାରଣ ଡେସିଡୁଆଲ୍ ରକ୍ତସ୍ରାବ କିଛି ଅବଧି ସହିତ ସମାନ, କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଗ-ର୍ଭବତୀ କି ନୁହେଁ ତାହା ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର

ଗ-ର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ର-କ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରତିରୋପଣ ର-କ୍ତସ୍ରାବ l ଏଥିରେ, ତୁମେ ତୁମର ଅବଧି ହରାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହାଲୁକା ରକ୍ତ ଦାଗ ଦେଖି ପାରିବ l ଯାହା ଏକ ଅବଧି ନୁହେଁ | ଏହା କେବଳ ଗ-ର୍ଭଧାରଣର ଆରମ୍ଭ ମାସରେ ଦେଖାଯାଏ l

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯଦିଓ ଗ-ର୍ଭାବସ୍ଥାର ପ୍ରାରମ୍ଭ ମାସରେ ର-କ୍ତସ୍ରାବ ସାଧାରଣ, ତଥାପି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ଓଁ ଏହି ର-କ୍ତସ୍ରାବ ଦିନେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ହୁଏ |

ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ର-କ୍ତସ୍ରାବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭଧାରଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ l

ମନେରଖନ୍ତୁ ଦଶମିକ ର-କ୍ତସ୍ରାବକୁ ପ୍ରଥମ ମାସିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ l ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ମାସରେ ହାଲୁକା ରକ୍ତସ୍ରାବ l

କାରଣ ବେଳେବେଳେ ଗ-ର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ର-କ୍ତସ୍ରାବ ଉଭୟ ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ l ତେଣୁ ଗ-ର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ, ତୁମର ଭଲ ଯତ୍ନ ନିଅ, ଯାହାଫଳରେ ତୁମେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିପାରିବ l ଏବଂ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟMore posts in ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *