Press "Enter" to skip to content

ଘରେ କ-ରୋନା ରୋଗୀଥିଲେ କଣ କରିବେ..? ଜାଣନ୍ତୁ

ଦେଶରେ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ କ-ରୋନା ରୋଗୀ ବଢିବାକୁ ଲାଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମେଡିକାଲ ରେ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଶଙ୍କଟାପର୍ଣ ହେଉଛି l ଯାହା ଫଳରେ ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ କ୍ଵାରେନଟାଇନ ରେ ରହୁଛନ୍ତି l ଘରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରିବାବେଳେ ଏହି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ହେବ l

କ-ରୋନା ରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢୁଛନ୍ତି ତାହା ବିଚାରକୁ ନେଇ, ଘରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ବିଶିଷ୍ଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି l ଏହି ସମୟରେ, ଯାହା ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଆଜି ଜାଣିବା l

କ-ରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ଭାରତରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି l ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 2 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି l ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି l

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ କ-ରୋନା ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି l ସେହି ରୋଗୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗର ସାମାନ୍ୟ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟମ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ କ୍ଵାରେଣ୍ଟଟାଇନ ରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି l

ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରୋଗୀ ନିଜ ଘରେ ରହିବେ କିନ୍ତୁ ପରିବାରର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ରହିବେ ଏବଂ କରୋନା ରୋଗୀ ଘରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ l 80 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଘରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି l ଘରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯିବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ନିୟମ ହେଉଛି ସବୁଦିନ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା l

ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏକ ପୃଥକ ରୁମ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ରୋଗୀ ରଖାଯିବା ସହିତ ଏକ ଅଲଗା ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ l

କୋରୋନା ରୋଗୀ ଘରର ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ରହୁଥିବା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ରୁମ୍ ଝରକା ଖୋଲା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ରୁମ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ l

ରୋଗୀ ସବୁବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପ୍ରତି 6 ରୁ 8 ଘଣ୍ଟାରେ ମାସ୍କ ବଦଳାନ୍ତୁ l ରୋଗୀର ଖାଦ୍ୟ ବାସନ, ତଉଲିଆ, ପୋଷାକ ଏବଂ ସିଟ୍ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଲଗା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଘରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ l

କୋ-ରୋନା ରୋଗୀ ଦିନକୁ 2-3 ଥର ଜ୍ୱର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ l ଯେମିତି ଜ୍ୱର 100 ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ ଅତିକ୍ରମ କରେ ନାହିଁ l ଯଦି ଘରେ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଜ୍ୱର ଅଧିକ ହୁଏ, ଯଦି ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ରୋଗୀର ଅସ୍ଥିରତା, ସ୍ନାୟୁ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.