Press "Enter" to skip to content

ଏହି ଗାଁରେ ନୂଆ ବୋହୁ କୁ 5 ଦିନ ନି-ବସ୍ତ୍ର ରହିବାକୁ ପଡେ ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ରହିଛି ଏ ପ୍ରଥା

ଏହି ଗାଁରେ ନୂଆ ବୋହୁ କୁ 5 ଦିନ ନି-ବସ୍ତ୍ର ରହିବାକୁ ପଡେ ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ରହିଛି ଏ ପ୍ରଥା

ଭାରତ ବିବିଧତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ | ଏଠାରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ, ସହର ଏବଂ ଗାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମର ଲୋକଙ୍କୁ ପାଇବେ l ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ | ସେହି ସମୟରେ, କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଏତେ ଅଦ୍ଭୁତ ଯେ ଆମେ ହଜମ କରୁନାହୁଁ l ବର୍ତ୍ତମାନ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମାଣିକର୍ଣ୍ଣ ଉପତ୍ୟକାର ପିନି ଗାଁର ଏହି ଅନନ୍ୟ ପ୍ରଥାକୁ ନିଅ l

ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷକୁ 5 ଦିନ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ :- ପିନି ଗାଁର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ଅଛି l ଏଠାରେ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷକୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ l କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି 5 ଦିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ କିମ୍ବା ହସିବା ସହିତ ଥଟ୍ଟା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମହିଳାମାନେ ଏହି ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରନ୍ତି l ସେ ଏହି ମାସର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଉଲଗ୍ନ ରୁହନ୍ତି l

ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ ନକରିବା କାରଣରୁ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଘଟଣା ଘଟେ :- ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଅଶୁଭ ଘଟଣା ଘଟେ l ଅପ୍ରୀତିକର ଖବର ଶୁଣାଯାଏ l ଏହି କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଗାଁ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଜାରି ରଖିଛି l ତଥାପି, ସମୟ ସହିତ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି l ପୂର୍ବ ପରି ମହିଳାମାନେ ଶରୀରରେ ଗୋଟିଏ ବି କପଡା ପିନ୍ଧିନଥିଲେ l କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦିନରେ କପଡା ବଦଳରେ ଲୋମରୁ ନିର୍ମିତ ପତଳା ପର୍ବତ କପଡା ପିନ୍ଧନ୍ତି l ଏହାକୁ ପଟ୍ଟୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ l

ପରମ୍ପରା ପଛରେ ଏହା ହେଉଛି କାହାଣୀ :- ଏହିପରି ବିଶ୍ୱାସ ପଛରେ ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛି l କୁହାଯାଏ ଯେ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଗାଁରେ ଏକ ଭୂତ ଥିଲା, ଯିଏ ଏଠାରେ ସୁନ୍ଦର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆସୁଥିଲା l ଏହି ଭୂତକୁ ଲାହୁଆ ଦେବତା ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ l ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦେବତାମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଗାଁକୁ ଆସି ଦୁଷ୍ଟତାକୁ ଦୂର କରନ୍ତି l ଏହି ଘଟଣାର ଠିକ୍ ପରେ, ଏହି ପ୍ରଥା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମହିଳାମାନେ ଶରୀରରେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ l

ଏପରି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଛି :- ଘୋଡ ପିନି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଭାଡୋ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିକୁ କଳା ମାସ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଡାକନ୍ତି l ଏଠାକାର ମହିଳାମାନେ ଏହି ମାସରେ 5 ଦିନ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ l ସେମାନଙ୍କୁ ହସିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ନାହିଁ l ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପତ୍ନୀଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି l ଏପରି କରିବାରେ ବିଫଳତା ସେହି ଘରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from Special reportMore posts in Special report »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.