Press "Enter" to skip to content

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ସ୍ଵଭାଵର ସ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ବର୍ବାଦ କରିଦିଏ,ପୁରୁଷ ମାନେ ଦେଖନ୍ତୁ

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ସ୍ଵଭାଵର ସ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ବର୍ବାଦ କରିଦିଏ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ସହଜରେ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ l ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, ଚତୁର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ଉପାସକ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଚାଣକ୍ୟ ଅନେକ ନୀତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜଣେ ସଫଳ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପାଇପାରିବ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କିଛି ସମାନ ନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଏହି ନୀତିଗୁଡିକରେ ସେ ବନ୍ଧୁ-ଶତ୍ରୁ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଚିନ୍ତା କରି ଜୀବନରେ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ହେବା ଉଚିତ୍। ଭୁଲ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ କରି ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଜ୍ଞାନୀ ଭାବ, କାହାକୁ ତୁମର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ସ୍ଥିତି ଦିଅ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନରେ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଜିନିଷ ଶିଖାନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନେ କୌଣସି ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହିପରି ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍। | ତେଣୁ, ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ବକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁ ହୁଅନ୍ତି |

ସେହିଭଳି ପିତାମାତା ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭୁଲକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନରେ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁ ଅଟନ୍ତି | ଅନେକ ପତ୍ନୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାର ବୁଝାମଣା ଶେଷ ହୁଏ | ଯେଉଁ ପତ୍ନୀମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ନିଜ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ନାଚନ୍ତି | ସେ କୌଣସି ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି |

ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସର୍ବଦା ଶତ୍ରୁ କର, ଯେଉଁମାନେ ତୁମଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହିପରି, ତୁମଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ତୁମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବନ୍ଧୁ ସୃଷ୍ଟି କର | ସେହି ସମୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ସମାନ, ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରେମ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଟି ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ l ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ l

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.